'Gazze'den döndüler: Elimizde su şişeleri vardı

Gazze'ye yardım götüren gemilerden 'Gazze'nin 3 yolcusu Türkiye'ye döndü. Tarifeli uçakla İstanbul'a inen kişilerden Bayram Kalyon, İsrail'in saldırı suçlamalarıyla ilgili 'elimizde sadece su şişeleri vardı' dedi.

Anadolu Ajansı 01.06.2010 - 00:49

Gazze'ye insani yardıma giderken İsrail saldırısı sonucu göz altına alındıktan sonra serbest bırakılan Mutlu Tiryaki, Bayram Kalyon ile Asım Emir, İstanbul'a döndüler.

Polis aracına bindirilerek havalimanından ayrılmadan önce açıklamalarda bulunan 3 kişiden Bayram Kalyon, ''İsrail ordusu sabah erken saatlerde gün ışımasına yakın havadan helikopterler, denizden botlarla gemiye çıkarma yaptı'' dedi.

THY'nin tarifeli uçağıyla Tel Aviv'den İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen ve insani yardım için giden 'Gazze' gemisinde bulunan Bayram Kalyon, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''İsrail ordusu sabah erken saatlerde gün ışımasına yakın havadan helikopterler, denizden botlarla gemiye çıkarma yaptı. Ben o anda makine dairesindeydim.

Silah sesleri duyduk. Sonra kapıları, camları kırarak ve ateş ederek bizi gözaltına aldılar'' dedi. İsrail'in, kendilerinin askerlere karşı direndikleri yolunda açıklamalar yaptığını hatırlatan Kalyon, ''Bizi askerlere karşı saldırıda bulunduk diye suçluyorlar. Oysa bizim elimizde sadece su şişeleri vardı. Su ile nasıl karşı koyabilirdik ki...'' diye konuştu.

Bayram Kalyon, göz altına alındıktan sonra ismini bilmedikleri bir limana götürüldüklerini ve İsrail askerleri tarafından gemide ve limanda sorgulandıklarını anlatarak, göz altına alınan her kişinin başında iki askerin beklediğini, kendi aralarında bile konuşmalarına izin verilmediğini söyledi.

Kalyon, göz altında bulundukları sürede kendilerine çok kötü davranıldığını da belirterek, olayların üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti.

"GÜVERTEYE ÇIKARAK ELLERİMİZİ KALDIRDIK"
"Gazze" gemisinde toplam 18 kişi olduklarını söyleyen yolcularından Mutlu Tiryaki de,''77 mildeyken bizi yakaladılar. Hücumbotlarla girdiler, sancak tarafından gemiye çıktılar. Biz güverteye çıktık ve güvertede elimizi kaldırdık. Bize karşı herhangi bir tepki, herhangi bir müdahale olmadı'' dedi.

Tiryaki, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin ilk önce iletişimlerini kestiğini belirterek, ''Bize saldırdılar. Biz de sivil olduğumuzu, herhangi bir şekilde silah taşımadığımızı, insani yardım taşıdığımızı belirttik. Zaten bir anda ne olduğunu anlamadık. Mavi Marmara gemisine operasyon başlamadan yaklaşık bir saat önce bizim gemimizle onların irtibatını kestiler. Yapılan uyarının ardından operasyon başladı'' şeklinde konuştu.

Tiryaki, bir soru üzerine, gemilerinin İsrail karasularına 68 mil uzaklıktayken operasyonun başladığını anlatarak, içinde bulundukları ''Gazze'' gemisinin 77 milde İsrail güçlerince ele geçirildiğini bildirdi. Mavi Marmara gemisine operasyon yapıldığı anda kendilerine gelen direktif gereği kaçmaya başladıklarını da anlatan

Tiryaki, olay anını şöyle anlattı:

''Bize kaçın dediler, biz de uzaklaşmaya başladık ve 77 mildeyken bizi yakaladılar. Hücumbotlarla girdiler sancak tarafından gemiye çıktılar. Biz güverteye çıktık ve güvertede elimizi kaldırdık. Bize karşı herhangi bir tepki, herhangi bir müdahale olmadı. Ama Mavi Marmara gemisinde gözlemlediğimiz kadarıyla rastgele bir ateş söz konusuydu.''

"RASTGELE ATEŞ AÇIYORLAR"

Tiryaki, Mavi Marmara gemisinin kaptanıyla en son konuştuklarında ''Bize rastgele ateş açıyorlar, kapıları kırarak içeri giriyorlar, haberiniz olsun'' şeklinde kendilerine bilgi verdiğini ifade ederek, bunun üzerine içinde bulundukları ''Gazze'' gemisiyle uzaklaşmaya çalıştıklarını kaydetti.

TEK TEK SORGUYA ALDILAR"
İsrail'de bulundukları ortama ilişkin de bilgi veren Tiryaki, orada dinlenme salonu gibi bir yerin olduğunu ve orada dinlendiklerini anlatarak, ''Bizi tek tek sorguya aldılar, daha sonra dışarıya çıkardılar, dışarıda çadırlar kurulmuştu, orada bize bir kağıt imzalattılar. Fotoğraflarımız çekildi ve bizi kameraya aldılar'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...