'Gazze'ye sırtımızı dönecek değiliz'

Başbakan Erdoğan Tokat'taki mitingde yaptığı konuşmada Türkiye'nin Filistin konusunda tarafsız kalması gerektiğini söyleyen Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştirdi. Erdoğan geçtimiz günlerde rahatsızlığı nedeniyle evinde ziyaret ettiği sanatçı Murat Göğebakan için de dua istedi.

09.07.2014 - 18:14

'Gazze'ye sırtımızı dönecek değiliz'

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu millet Gazze'ye sırtını dönecek bir millet değildir" dedi.

Şu sıralar Tokat'ta düzenlenen mitingde halka seslenen Erdoğan, Türkiye'nin Filistin konusunda tarafsız olması gerektiğini söyleyen cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştirdi.

Erdoğan, "Savunmasız insanlar ölüyor, hala 'Filistin meselesinde tarafsız olacaksın' diyor. Bu millet Gazze'ye sırtını dönecek bir millet değildir" diye konuştu.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı makamını sadece oraya geldiği zaman orada monşer gibi yönetmekle bu ülke yönetilmez. Bu gayret işi, bu sevda işi, bu sevdanız olmazsa olmaz, bu derdiniz olmazsa, milletinin dertleriyle dertlenme kabileyitiniz olmazsa bu ülkeye bir şey veremezsin, bu millete bir şey veremezsin.

Şu anda ana muhalefetin başına bakıyorsun, yavru muhalefete bakıyorsun, başbakana hergün küfrediyorlar, hergün hakaret ediyorlar. Dertleri ne söyleyeyim; adaylarına dediler ki, 'sen kibar ol, diğer yanını bize bırak', adaylarına onu söylediler. 'Biz başbakanı şöyle bir köpürtelim, onu gerelim.' Evet, Pensilvanya'dan da öyle bir nasihat aldılar.

Bu millet içine kapanacak millet değil, bu millet komşularındaki zulme, bölgesindeki mezalime sessiz kalacak millet değil. Bu millet Gazi Osman Paşa'dan aldığı ilhamla Suriye'ye, Irak'a, Mısır'a, Filistin'e, her gün bombalanan mazlumların, gariplerin, şehitlerin diyarı Gazze'ye sırtını dönecek bir millet değildir. Benim dedelerim, atalarım, ecdadım at sırtında Malazgirt'ten yola çıkıp Avrupa içlerine kadar, Yemen'e kadar, Tunus'a kadar gidecek ama ben yanı başımdaki Irak'ı, Suriye'yi, Mısır'ı, Gazze'yi görmeyeceğim, duymayacağım, öyle mi Evet, ey CHP, ey MHP siz adayınızla beraber gidin Esed'in yanında oturun, siz geçin orada oturun.

Biz zalimlerle elle olmayız. O insanlarla biz de görüştük. Ortada o zaman bu yoktu. Ama zulüm başladığı anda her şey bitti. Tarih bize bunun hesabını sorar, ecdat bize bunun hesabını sorar, Gazi Osman Paşa'nın o aziz hatırası bize bunu sorar. Tarih boyunca hakkın, adaletin, barışın, mazlumun ve mağdurun yanında durduk, Allah'ın izniyle yeni Türkiye tarihinde olduğu gibi istikbalinde de hakkın yanında durmaya devam edecektir.

Bize dengelerden bahsediliyor, konjonktür, strateji deniliyor. Gazze'den her gün çocuk ölümlerinin sesi geliyor. Batsın sizin şu konjonktürünüz. Irak'ta kardeş kardeşi katlediyorsa, batsın sizin bu stratejiniz. Biz vicdanı olan bir milletiz. Her zaman vicdanımızla hareket ettik. Her zaman da vicdanımızla hareket edeceğiz.

İşte çıkmış adayların bir tanesi ne diyor, aman yarabbi, 'Filistin meselesinde Türkiye tarafsız kalması gerekir' diyor. Şu hale bak ya, şu hale bak. CHP'nin, MHP'nin adayı bunu söylüyor. İsrail bombaları yağdırıyor, savunmasız insanlar ölüyor, hala 'Filistin meselesinde tarafsız olacaksın' diyor. Bu ne anlayıştır. İşte görev yaptığı yerdeki mantığı da buydu, anlayışı da buydu.

Benim dedelerim, atalarım, ecdadım at sırtında Malazgirt'ten yola çıkıp Avrupa içlerine kadar, Yemen'e kadar, Tunus'a kadar gidecek ama ben yanıbaşımdaki Irak'ı, Suriye'yi, Mısır'ı, Gazze'yi görmeyeceğim, duymayacağım, öyle mi Evet, ey CHP, ey MHP siz adayınızla beraber gidin Esed'in yanında oturun, siz geçin orada oturun.

Ben tarafım ama nerenin tarafıyım Milletin tarafıyım. Bunu anlamakta zorlanan bazı zavallılar var, garipler var. Diyor ki, 'bak hemen ayrımcılığa başladı.' İşte bu ifadeyi anlayamayacak kadar zavallısın. Milletin tarafında olan ayrımcı olur mu be Millet kim 77 milyon. Bunlara sorarsanız millet onlar gibi düşünenlerdir.

'ONUN İÇİN DUA İSTİYORUM'
Erdoğan geçtiğimiz günlerde evinde ziyaret ettiği sanatçı Murat Göğebakan için de dua istedi.

Başbakan, "Bizim bir Uzun Adam şarkımız var. Onun bestekarı Murat Göğebakan rahatsız. Onun için de sizden dua istiyorum. Allah şifalar versin" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...