Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), yerli ve yabancı tüketicileri, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda doğru bilgilendirmek amacıyla kampanya başlattı. Bu kapsamda, vatandaşların ve turistlerin yoğun olarak kullandığı İstanbul, Ankara, Adana İzmir ve Bodrum'daki havaalanlarının iç ve dış hatlar terminallerindeki ilan panolarına, Türkçe ve İngilizce "GDO'suz tarım yapılan topraklara hoş geldiniz" afişleri asıldı.

Kamuoyunda GDO konusunda yanlış algılamanın önüne geçmeyi amaçlayan Birlik, 1 ay sürecek kampanyayla Türkiye topraklarının GDO yönünden temiz ve GDO'lu tohumlara kapalı olduğunu, Türkiye'de üretilen tarım ürünlerini yerli ve yabancı tüketicilerin güvenle alabileceklerini duyurmayı hedefliyor. İlan panolarında 6 metreye 3,5-4 metre ebatlarda yer alan afişler, 1 Mayıs'tan itibaren 1 ay süreyle söz konusu havaalanlarında asılı kalacak. Kampanya yerli ve yabancı turistlerin daha yoğun kullandığı Antalya Havalimanı'nda ise 16 Haziran'a kadar sürecek.

TÜRKTOB Başkanı Hakkı Şafak Ses, kamuoyunda tohum ve tohuma bağlı tarımsal ürünlerle ilgili kötü ve yanlış bir imajın yerleştiğini belirtirken, "Maalesef vatandaşlar yedikleri sebze ve meyvelerin GDO'lu olduğuna inanır hale gelmiş" dedi.
GDO'lu ürün ve tohum üretiminin, Türkiye'de yasaklandığını, hiçbir şekilde GDO'lu ürün üretilmediğini, tohum ekilmediğini vurguladı. Buna rağmen vatandaşta yanlış bir algı olduğunu anlatan Ses, şunları kaydetti:
"Sektör temsilcileri olarak kendimizi iftiraya uğramış hissediyoruz. GDO'lu tohum üretip, GDO'lu tohum ithal etmek, ürün yetiştirmek gibi bir zannın altındayız. Bizim kamuoyundaki bu yanlış algıyı kırmamız ve yıkmamız gerekiyor. Bu kampanyayla da bunu amaçlıyoruz. Niye havaalanları girişlerine koyduk- Turizm sezonu var, ülkemize milyonlarca turist geliyor. Kendi ülkelerinde zaten sıkıntılı bir tablo var, birçok ülkeye GDO'lu ürünler giriyor. O rahatsızlığı burada hissetmesinler, Anadolu'nun temiz topraklarında ki temiz ürünleri yesinler, bizim vatandaşlarımız da bu kampanya dolayısıyla bilgilensin istedik."

Kampanyayı daha da genişletmeyi hedeflediklerini belirten Ses, vatandaşlar Türkiye'de GDO'lu tohumun ekilmediğine, ekiminin yasak olduğuna, yetiştirilen ürünlerin GDO'lu olmadığına inana kadar bu tür kampanyalara devam edeceklerini söyledi. Bu kapsamda belediyelerle görüşerek, bu afişleri şehirlerdeki ilan panolarına taşımayı istediklerini anlatan Ses, ayrıca televizyonlarda kamu spotu ve tanıtım yayınlatmayı hedeflediklerini ifade etti