Gecekonduları yandı, bir aile sokakta kaldı

Malatya'da altı kişilik aile tek odalı gecekonduları yanınca, sokakta kaldı.

Anadolu Ajansı 01.01.2010 - 11:10

Malatya'da tek odalı gecekonduda yaşamını sürdürmeye çalışan 4 çocuklu Karaman ailesi, çıkan yangında evleri yanınca sokakta kaldı.

Beydağı Mahallesi'ndeki gecekonduda yaşam mücadelesi veren Emin Karaman, AA muhabirine, geçen hafta tek odalı evlerinde yangın çıktığını, tüm eşyalarının yandığını belirtti.

İşi ve hiçbir geliri olmadığını ifade eden Karaman, şöyle konuştu: ''Geçtiğimiz pazar günü kız kardeşim hastaydı. Onlara gittik ve o gece orada kaldık. Ertesi sabah karakoldan aradılar. Evimizin yandığını söylediler. Bu haberle büyük bir yıkıma uğradım. Gelip eve baktığımda hiçbir şey kalmamıştı. Fakir bir aileyiz ve elimizden hiçbir şey gelmiyor. Üzerimizdeki elbiselerimizden başka bir şeyimiz kalmadı. Çocuklarımı kurtarmak istiyorum bu hayattan. Bana bir iş verseler çocuklarımı kurtarırım. Çocuklarım okula önlüksüz, kitapsız gidiyor. Bu acıya dayanamıyorum.''

KOMŞULAR MİSAFİR EDİYOR
Evlerinin yanmasıyla kış günü sokakta kaldıklarını dile getiren Karaman, her akşam bir komşusunun kendilerini misafir ettiğini anlattı.

Karaman, mahalle muhtarı Adıgüzel Demirhan'dan başka kimsenin kapılarını çalmadığını belirterek, ''Durumumuz çok kötü. Büyüklerimiz ve hayırseverler çocuklarımı bu çileden kurtarsın'' dedi.

Anne Zeynep Karaman ise yetkililerden yardım eli uzatmalarını beklediklerini ifade etti.

Muhtar Demirhan da durumu çok kötü olan aileyi, hiçbir yetkilinin şu ana kadar ziyaret etmediğini öne sürdü. Demirhan, şunları kaydetti: ''Aile için Sosyal Yardımlaşma ve Yardımlaşma Vakfı ve belediyeye başvurduk. Şu ana kadar ailemizin kapısını kimse çalmadı. Muhtarlık olarak mahallenin topladığı parayla ailemize destek olmaya çalışıyoruz. Topladığımız paralarla evlerini onarmaya çalışacağız. Bir gecede milyonlarca para harcayan vatandaşlarımız var. Gelip ailemizin bu halini görsünler. Bunlar da bizim insanımız, hallerine yürek dayanmıyor.''

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hidayet Bozkurt ise kendilerine ev yangını ile ilgili başvuru yapıldığını, ancak ailenin sokakta kaldığının söylenmediğini belirterek, "Komisyonumuz başvuruyu inceliyor. Gelecek salı komisyon evde inceleme yapacak. Aileye gerekli yardımı yapacağız'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...