'Geçen haftaki harekatta 10 PKK'lı öldürüldü'

Türk Hava Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik hava harekatında ilk belirlemelere göre 10 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.05.2009 - 12:04

Irak'ın kuzeyinde Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde tespit edilen PKK örgütüne ait hedeflerin hava harekatıyla vurulmasının ardından örgüte ait çok sayıda silah depoları ve sığınak yok edildi.

Hava harekatında, ilk belirlemelere göre 10 teröristin öldürüldüğü kaydedildi. Hava harekatı sırasında ''Necbir'' kod adlı Hediye Cuma (35), ''Jiyan Çelenk'' kod adlı Mehmet Ali Kaçar (30), ''Deniz Ulaş'' kod adlı Serkan Sitilay (26), ''Çetin Zerdüşt'' kod adlı Urfan Hüseyinzade (24), ''Delil Agiri'' kod adlı Abdurrahman Aslan (23), ''Sason Rojhilat'' kod adlı Jehat Rotsas (20), ''Karker Cudi'' kod adlı Zekeriya İnenç (20) adlı teröristlerin etkisiz hale getirildiği saptandı. Operasyonda etkisiz hale getirilen 3 teröristin kimliği ise açıklanmadı.

Türk Hava Kuvvetleri'nin başarılı operasyonunun ardından PKK'ınn İran ayağı olan PEJAK'a yönelik olarak da bu ülke tarafından bir operasyon başlatılmıştı. Bu operasyonda da terör örgütünün önemli kayıplar verdiği bildirildi.

Bu arada, terör örgütünün Suriye'de yaşayan Kürtleri devlet aleyhine kışkırtma ve ülke topraklarını bölmeye yönelik propaganda faaliyetlerine hız vermesi bu ülkenin güvenlik birimlerini de harekete geçirdi.

PKK yandaşlarının, Abdullah Öcalan'ın doğum günü, Nevruz ve Irak'ın kuzeyine yönelik operasyonları bahane ederek gösteri yapmasına izin vermeyen Suriye güvenlik güçleri Halep, Kamışlı, Lazkiye, Afrin ve Ayn Al Arap'ta bir dizi operasyon düzenledi. Operasyonlarda aralarında terör örgütü sorumlularının da bulunduğu 200'e yakın örgüt yandaşının yakalandığı belirlendi.

Yakalanan PKK'lıların ev ve iş yerlerinde gerçekleştiren operasyonlarda ise çok sayıda mayın, plastik patlayıcı, uzun namlulu silah ve bunlara ait mermiler ele geçirildi. Evlerde, ayrıca örgüte ait olduğu değerlendirilen 300 milyon Suriye Lirası ve 1500 ABD Doları ile çok sayıda örgütsel doküman bulundu.

Sayfa Yükleniyor...