Geciken seferde bilet fiyatının yarısı iade

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, raylarda önemli bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Düzenlemeye göre trenin 60 ila 119 dakika gecikmesi halinde, bilet ücretinin yüzde 25’i, 2 saati geçen gecikmelerde ise yüzde 50’si tazminat olarak ödenecek.

İHA 19.09.2017 - 09:43 | Son Güncelleme : 19.09.2017 - 09:46

yüksek hızlı tren

Demir yollarını kullanan yolcuların haklarına ilişkin bir yönetmelik için kollarını sıvayan Bakanlık, görüş almaya başladı. Taslak aşamada olan yönetmelikle; yolcuların seyahat esnasında, öncesinde, sonrasında ve çeşitli olaylarda sahip olacakları hak ve yükümlülükler belirleniyor.

Buna göre tren işletmecisi ücret tarifelerini internet sayfasında yayınlayacak. İade, bir biletin tamamen iptali manasına gelecek. Yolcu, taşıması kolay ve hacim olarak belirlenen şartlardaki el bagajını ve evcil hayvanlarını yanına alabilecek. Ancak yolcuları rahatsız edebilecek bagaj ve evcil hayvanlara müsaade edilmeyecek. Yolcunun nezaretinde bagajlar kontrol edilebilecek.

YOLCULAR TAZMİNAT TALEP EDEBİLECEK

Tren işletmecisi yolcunun trene binerken, inerken veya içinde olduğu sırada herhangi bir kazadan dolayı ölmesi veya yaralanmasından sorumlu olacak. Varış noktasında 1 saat ve daha fazla gecikmeyle varılması hâlinde, yolcular işletmeciden tazminat talep edebilecek.

Bu durumlarda ödenmiş bilet ücreti üzerinden, 60 ila 119 dakika gecikilmişse, bilet ücretinin yüzde 25’i, 2 saati geçen gecikmelerde ise biletin yüzde 50’si tazminat olarak ödenecek. Yolcuya seferdeki gecikme bilgisi verilirse, tazminat talep edilemeyecek.

Sayfa Yükleniyor...