'Geleceğin Aslanı' Ali Aydın

Ali Aydın, 'Küf' adlı uzun metrajlı filmiyle Venedik Film Festivali'nde, 'Geleceğin Aslanı' ödülüne layık görüldü.

08.09.2012 - 22:18

'Geleceğin Aslanı' Ali Aydın

Venedik Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Ali Aydın, ilk uzun metrajlı filmi 'Küf' ile 'Geleceğin Aslanı' ödülünü aldı. 2 yıl önce Seren Yüce'nin 'Çoğunluk' adlı filmi de aynı ödülü kazanmıştı.

Yönetmen Ali Aydın ödül konuşmasında: “Bugün dünyada binlerce kayıp var. Ödülü kayıplarını aramaktan asla vazgeçmeyen Cumartesi annelerine adıyorum” dedi.

Türkiye Prömiyeri Antalya Altın Portakal’da
Küf’ün Türkiye prömiyeri ise 6-12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal yarışma bölümünde gerçekleştirilecek.

18 yıldır kayıp olan oğlunu arayan, demiryollarında yol bekçisi olan Basri'nin, toplum tarafından yalnızlaştırılmasını ve vicdanın insanı ummadığı bir anda nasıl çepeçevre sarabileceğini anlatan Küf'ün başrollerinde Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer yer alıyor.

Altın Aslan Kim Ki-duk'un
Gecede büyük ödül ise Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk'a gitti.

Kim Ki-duk, sarsıcı filmi 'Pieta' ile en iyi film dalında 'Altın Aslan' ödülünün sahibi oldu.

'Pieta' filminde ailesi bulunmadığı için kaybedecek bir şeyi de olmayan ve mafya adına haraç toplayan acımasız bir adamın davranışlarında, hayatına annesi olduğunu iddia eden bir kadının girmesiyle yaşanan değişim anlatılıyor.

Gümüş Aslan 'The Master'a
Festivalde En İyi Yönetmen ödülü olan 'Gümüş Aslan'ı ise Paul Thomas Anderson, Scientology tarikatının kurucusu L. Ron Hubbard'dan esinlendiği, 'The Master (Usta)' filmiyle kazandı.

Ayrıca 'The Master' filminin oyuncuları Joaquin Phoenix ve Philip Seymour Hoffman da En İyi Erkek Oyuncu dalında ödülü paylaştı.

En İyi Kadın Oyuncu dalında ise ödüle İsrailli oyucu Hadas Yaron, 'Fill the Void' rolüyle layık görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...