Seranit Yapı Grubu markalarından Serra'nın sponsorluğunda bu yıl 18'incisi düzenlenen Archiprix-TR 2012 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması'nın kolokyum, ödül töreni ve sergi açılışı 6 Aralık 2012 Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek.

Mimar Michel Rojkind'in de konferans vereceği ödül töreni, tüm başvuran projelerin yer aldığı sergi açılışıyla devam edecek.

Mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak, yapıcı bir rekabet ortamı yaratmayı ve mimar adaylarının da ufkunu genişletmeyi hedefleyen Archiprix-TR'a bu yıl 33 farklı üniversiteden toplam 142 proje başvuruda bulundu.

BİRİNCİ PROJE 5 BİN TL
Yarışmada birinci olan proje 5 bin TL, ikinci 3 bin 500 TL, üçüncü ise 2 bin 500 TL ile ödüllendirilecek. Her biri 2 bin TL değerinde üç ayrı mansiyonun verileceği yarışmada, sürdürülebilirlik ödülü ise 2 bin 500 TL olarak belirlendi.

Yarışma kapsamında bu yıl Serra özel ödülünü kazanacak öğrenci de Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’ya gerçekleştirilecek bir mimari geziye katılma şansı elde edecek.

MICHEL ROJKIND KONFERANSI
Michel Rojkind, 2002 yılından bu yana kurduğu Rojkind Arquitectos ile mimarlık dünyasına katkıda bulunuyor. Rojkind, ödül töreni kapsamında vereceği konferansta ise, Rojkind Arquitectos'un objelerin iç yapısal dokuları ve süreçleri üzerindeki çalışmalarından bahsedecek.

Rojkind dünyadaki mimarlık mesleğine olan bağlılığı anlayabilmek için kendi şirketinden yola çıkarak çözüm yollarını konuklarla paylaşacak. Türkiye'de de tanınan ve özellikle yapı sektöründe çalışmaları takip edilen bir isim olan Rojkind; Ordos, Marcus ve Chernikov başta olmak üzere önemli ödüllerin de sahibi.