NTV

"Geleceğini çöpe atma"

Türkiye

Sadece geçen yıl 400 bin ton atığın yeniden hayat bulmasını sağlayan ÇEVKO Vakfı 20. yaşını kutluyor...

Sadece bir metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerjiyle 100 Wattlık bir ampul 20 saat çalıştırılabilir.

Geri dönüştürülen bir ton kağıt ile 17 ağacın hayatı kurtarılabilir.

Geri dönüştürülen 1 ton cam atıkla 100 litre petrol tasarrufu sağlanabilir.

Geri dönüştürülen 1 ton plastik atıkla % 95 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir..

Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları, mobilya yan ürünleri ve marley gibi malzemeler üretilebilir...

Tüm bu sayılar çöpe attıklarımızla neler yapabileceğini gösteriyor. Aslında çöpe attığımız pek çok şey "çöp değil"... ÇEVKO Vakfı tam 20 yıldır bunun için çalışıyor. 20. yaşını kutlamaya hazırlanan Vakıf sadece geçtiğimiz yıl 400 bin ton atığın yeniden hayat bulmasını sağladı...

ÇEVKO Vakfı ‘Değişen Dünya, Kirlenen Çevre ve Artan Sanayi Sorumluluğu’ temasıyla düzenleyeceği uluslararası zirveyle tüketiciler başta olmak üzere, sorumlu tüm kurum ve kuruluşların dikkatini daha temiz bir gelecek için geri dönüşüm konusuna çekecek.

20. Yaşını 1 Kasım’da, Yapı-Endüstri Merkezi, İstanbul’da düzenleyeceği bir zirveyle kutlayacak olan ÇEVKO Vakfı; ISO 9001 ve 14001 standartlarına uygunluğu tescillenmiş hizmetiyle, 1.000’in üzerinde sanayi kuruluşunun yükümlülüğünü devralarak, 100’e yakın belediye ve lisanslı toplayıcı firma ile işbirliği yapıyor. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sanayi kuruluşları, belediyeler ve lisanslı firmalar arasında bir köprü vazifesi gören ÇEVKO Vakfı; ‘Ambalaj Atıkları Çöp Değildir’ sloganıyla kurum ve kuruluşları da kapsayan geri dönüşümle ilgili bilinçlendirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Açılış konuşmasını T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yapması beklenen ‘Değişen Dünya, Kirlenen Çevre ve Artan Sanayi Sorumluluğu’ başlıklı zirvede, Türkiye’deki geri dönüşümün geldiği nokta ile dünyadaki geri dönüşüm çalışmaları, uluslararası alanda öncü kuruluşlar olan; Uluslararası Katı Atık Derneği ISWA ( International Solid Waste Association ), ÇEVKO Vakfı’nın da üyesi olduğu, ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Avrupa’da şemsiye organizasyonu olan Avrupa Ambalaj Geri Kazanım Organizasyonu PRO EUROPE( Packaging Recovery Organization Europe ) ve Avrupa Ambalajlama ve Çevre Örgütü EUROPEN ( The European Organization For Packaging and The Environment )’in üst düzey yöneticilerinin katılımıyla aktarılacak.

1991 yılında bir sanayi insiyatifi olarak yola çıkan ve yetkilendirilmiş kuruluş ilan edildiği 2005 yılına kadar çalışmalarına gönüllülük ilkesiyle devam eden ÇEVKO Vakfı, 20. Yıl kutlamasında Türkiye genelindeki 82 belediyenin başkanlarına katkılarından dolayı teşekkür belgelerini dağıtacak, zirvede ayrıca ÇEVKO Vakfı “Yeşil Nokta” ulusal basın çevre ödülleri de sahiplerini bulacak.

ÇEVKO Vakfı 20. Yıl Zirvesi’ne; çevre için uluslararası bireysel çalışmalara imza atan, National Geografic Dergisi tarafından 2011 yılın yükselen kâşifi seçilen Kars KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan H. ŞEKERCİOĞLU ısınan bir dünyada Türkiye’nin zengin doğasını korumanın önemlerinden bahsederken, yine 2011 yılında National Geographic tarafından Yılın Kâşifi seçilen mağara dalgıcı ve çevre antropoloğu Kenny BROAD , birçok yönden dünya çapında su ve geri dönüşüm konularında bir mikrokozmosu temsil eden Bahamalar vaka çalışmasını kullanarak, suyun yeniden kullanımı ve kirlilik konularını gündeme taşıyan sunumunu izleyicilerle paylaşacak. Ünlü sunucu Seda Akgül’ün moderatörlüğünde ilerleyecek zirvenin son konuşmacısı ise mimaride geri dönüşümlü atıkları kullanarak tasarımda Superuse felsefesini geliştiren 2012Architecten Mimarlık Ofisi kurucusu, mimar Cesare PEEREN olacak.
Zirve katılımcıları gün boyunca Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde açılan yenilikçi malzeme kütüphanesi Material ConneXion® İstanbul’u gezme imkanı bulurken aynı zamanda uluslararası arenada birçok ödüle sahip Boğaziçi Caz Korosu konserini dinleme fırsatını yakalayacaklar.