Gelecek turizm ve enerjide

AB Komisyonu, turizm, enerji, ulaşım ve atık alanlarında yapılacak yatırımların Yunan ekonomisini yeniden büyüme sürecine sokacağı görüşünde.

19.04.2012 - 10:14

Gelecek turizm ve enerjide

Avrupa Birliği Komisyonu, iflasın eşiğindeki Yunan ekonomisi için gelecek vaat eden yatırım alanlarını açıkladı. Komisyon'un çarşamba günü açıkladığı belgede turizm, enerji, ulaşım ve atık alanlarının büyüme şansı sunduğu belirtildi. Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, Yunan halkının yaptığı fedakarlıkların yakın gelecekte meyvesini vereceğini söyledi.

Komisyon, Yunanistan'ın güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve hidrolik enerji gibi yenilenebilir enerjiler bakımından çok uygun koşullara sahip olduğu görüşünde. Öte yandan Yunanistan'ın doğalgaz sevkiyatı açısından bölgede önemli bir rol üstlenebileceği de ifade ediliyor. Ancak bunun için enerji piyasasının özelleştirilmesi, verimsiz işletmelerin verimli hale getirilmesi ve doğalgaz şebekesinin genişletilmesinin de şart olduğu ifade ediliyor.

Yenilenebilir enerjilerin Yunan halkına iş kapısı olabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan ülkenin atık ekonomisi alanında Avrupa Birliği standartlarına erişmek için yapacağı atılımın da binlerce Yunan'a iş imkânı yaratacağına dikkat çekiliyor. Avrupa Birliği Komisyonu'na göre, ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 5,6'sını oluşturan turizm de Yunanistan'ın en önemli gelir kaynaklarından biri, ancak söz konusu geliri artırmak için turizm alanında yeni yatırımlar yapılması şart. Zira Yunanistan'da turizmin yaz aylarına odaklı olduğu ve sezonun kısa kaldığı, yaz sezonunda ülkeye gelen turistlerin de harcama yapmaya istekli olmadığı vurgulanıyor.

Ancak Komisyon'un Yunanistan'a yönelik eleştirileri de sürüyor. Raporda, kabul edilen yasaların uygulanmasında sıkıntılar olduğu, vergilerin tahsilatında sorunlar yaşandığı, rekabetin artırılmasında ve kamu projelerinin ihaleye çıkarılmasında sorunlar olduğu ifade ediliyor.

Yunan halkı ise resesyonun ve borç krizinden kurtulabilmek için uygulanan sıkı tasarruf önlemlerinin etkisini derinden hissediyor. Yunanistan'da geçen yıl özel sektörde 150 bin kişi işini kaybetti, yapılan bir ankete göre bu sene 60 bin şirket iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya ve bu nedenle ek 240 bin iş imkânı daha yok olabilir. İş sahibi olan Yunanlar ise gelir kaybı yaşıyor.

Yunanistan’da geçim sıkıntısı çeken bir emeklinin intihar etmesi şok etkisi yarattı. Atina’nın Sintagma Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi hükümetin tasarruf önlemlerini protesto etti.

Zira Yunan ekonomisinin yeniden rekabet gücüne kavuşabilmesi için nominal ücretlerin gelecek üç yıl içinde yüzde 15 dolayında azalması gerektiği ifade ediliyor. Avrupa Birliği bu süreçte küçük ve orta ölçekli şirketlerin desteklenebilmesi için 4 milyar euro bütçe ayırdı. Öte yandan Avrupa Birliği'nin yapısal fonlarının da ülke ekonomisini desteklemesi bekleniyor. Yunanistan borç krizinden çıkabilmek için 380 milyar euro tutarında uluslararası yardım almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...