Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 6 yıl önce 5 bilgisayarla hizmete giren, “Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi” (AFİS) güvenlik güçlerine büyük kolaylık sağlıyor.

Sistem sayesinde, il genelinde ocak ayından bu zamana kadar meydana gelen 386 olay, kısa sürede aydınlatıldı.

Öte yandan, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü, Avrupa Birliği Twinning (Eşleştirme) Projesi kapsamında modernize edilen ve Samsun’la birlikte toplam 6 ile hizmet veren Parmak İzi Laboratuvarına 2008 yılının ilk sekiz ayında 932 olaydan parmak izi incelemesi yapılmak üzere delil geldi. Bu olaylardan 386’ında parmak izi tespit edildi. Yapılan çalışmalarda 197 olayın faili de fotoğraf teşhisi ile tespit edildi.

Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, teşkilat olarak teknolojinin tüm imkanlarından yararlandıklarını söyledi.

“Çalışmalarımızda bize en çok yardımcı olacak şey, delilden sonuca ulaşmaktır” diyen İlhan, şunları kaydetti:

“Bu nedenle çalışmaları delil üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Burada yine en büyük görev vatandaşlarımıza düşüyor. Herhangi bir olayla karşılaştıklarında hemen 155 Polis İmdat telefonunu arayarak olayı bize bildirmeliler. Vatandaşlar olay yerindeki delillere dokunmadan en yakın polis ekibinin gelmesini beklemelidir. Olay yerinde bozulan her delil, olayın aydınlatılmasını daha da zorlaştırmaktadır.”

İlhan, halkın huzur ve güvenliğini sağlamak için, çalışmaların titizlikle devam ettiğini vurguladı.