Gemi için 'Nuh' demiyorlar...

Uzmanlar, Nuh’un Gemisi’nin bulunduğuna yönelik iddialara inanmıyor. NTV Tarih yazarı Bünyad Dinç, “İhtimal vermiyorum” derken, eski Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş ise “Kalıntısı bugüne kalmamıştır” dedi.

Haberler 27.04.2010 - 13:43

Gemi için 'Nuh' demiyorlar...

Nuh’un Gemisi’nin Ağrı Dağı’nda bulunduğu iddiası heyecan yarattı. Çinli ve Türk araştırmacılar, Ağrı Dağı’nın 4 bin metre yükseğinde ahşap bir yapıya ulaştı. Araştırmacılara göre bu yapı Nuh’un Gemisi’ne ait.

Bulunan kalıntılar yapının 4 bin 800 yıl önce selvi ağacından inşa edildiğini gösteriyor. Bu bilgi; Kur’an, İncil ve Tevrat'ta geçen "Nuh Tufanı" söylencesiyle örtüşüyor.

Araştırmacılar, gemide hayvanları birararada tutmak için kullanıldığı iddia edilen ip, çivi gibi parçaları da gazetecilere gösterdi.

NTV Tarih Yazarı Bünyad Dinç ve eski Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş, Nuh’un Gemisi’nin bulunduğuna yönelik iddiaları, NTV’ye değerlendirdi.

DİNÇ: İHTİMAL VERMİYORUM
NTV Tarih yazarı Bünyad Dinç, şöyle konuştu:

“Nuh’un Gemisi’nin bulunduğuna hiç ihtimal vermiyorum. Ağrı Dağı’nda yıllardır arandığını bilen biri kişi olarak bulunduğunu zannetmiyorum.

4 bin yıllık bir tahtanın bulunması, bunun Nuh’un Gemisi’nin parçası olduğun göstermez. O bölgede yaşam vardı, o yaşamın izleri olabilir. Karbon testinin tekrarlanıp raporlanması gerekir.

Görüntüleri izlemedim. Buzul görüntüsü var mı bilmiyorum. Batı tarafında 4 bin metreye kadar buzul sarkar. Cehennem Vadisi bölgesi var. Ancak orası bir teknenin binlerce yıl dayanabileceği bir ortam değil.

Yabancılar olduğuna göre, dağın izinli bölgelerinden çıkılmış olunmalı; güney tarafı, yani Doğubayazıt tarafı. Iğdır’da da turizm faaliyetleri kapsamında yapılan çıkışlar da oldu.

Daha önceki yıllarda buna benzer olaylar oldu. Kalabalık gruplar geldi, ben de rehber olarak bulundum. Gördüm ki bu bir turizm faaliyeti. Hiçbir dağcı değildi ama 5 bin metrede gemiyi arıyorlardı. Bunu sömüren insanlar vardı. Çok büyük paralar ödüyorlardı.

Ağrı Dağı çok kutsal bir dağ. Değişik de olsa üç kitapta ismi geçiyor. Bir hac yeri gibi de düşünebilirler. Nuh’un Gemisi'nin orada olabileceğini pek düşünmüyorum.”

ATEŞ: KALINTILARI BUGÜNE KALMAZ
Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş ise şunları söyledi:

“Bu iddialar yeni değil, 25-30 sene önce de ortaya atılmıştı. İlk astronotlardan Neil Amstrong geldi. ‘Gemiyi buldu’ gibi iddialar ortaya atıldı. Geminin bulunabileceğine ihtimal vermiyorum.

Kuran-ı Kerim’de de geçer. Ancak orada zikredilenler efsane değildi. Gerçek, sembolik hikayedir. Amaç, insanları ibret almaya kulluğa sevk etmek, Nuh’un Gemisi’ni anlatmak değildir.

Hud süresinde 25. İle 47. ayetlerinde anlatılır. Tevrat’ta ‘Ararat’ olarak geçer. Kuran-ı Kerim’de ise Cudi Dağı olarak geçer.

Nuh’un Gemisi’ni Ağrı’da aramanın bir anlamı yok. Geminin bulunduğuna inanmıyorum. Şimdiye kadar geminin hiçbir kalıntısı kalmamıştır.”

Sayfa Yükleniyor...