Bursa'nın Gemlik ilçesinde 37 yaşındaki Musa Güler, öğle saatlerinde iki yıl önce boşandığı eşinin açtığı 19 bin liralık icra davasına katıldı. Duruşmada otomobiline icra konulan Güler, dava sonrası evindeki pompalı tüfeği aldı ve boşandığı eşi Emine D.'yi evinin balkonunda av tüfeğiyle omzundan yaraladı.

Daha sonra dava sürecinde eski eşinin avukatlığını yapan Özgür Aksoy'un Balıkpazarı mahallesindeki bürosunun önüne giden Musa Güler, bu kişiyi de aracında tüfekle iki yerinden yaraladıktan sonra kaçtı.

Ardından adliye binasına giden ve av tüfeğiyle girişte görevli nöbetçi polis memuru İdris Büyükdönmez'i vuran Güler, aynı silahla intihar etti. 

Olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılarak duran kalbi yeniden çalıştırılan Büyükdönmez, kaldırıldığı Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yaralanan Emine D.'nin Gemlik Devlet Hastanesi, avukat Aksoy'un ise Bursa'da özel bir hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi. Ancak avukat Aksoy, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Güvenlik güçlerinin olayla ilgili terör bağlantısının bulunmadığını açıklamasına rağmen yüzlerce vatandaş adliye binası önüne geldi. Vatandaşlar, saldırganın cesedini almak üzere binaya gelen cenaze aracının geçişine izin vermedi. 

Adliye binası önündeki yoğunluk nedeniyle çok sayıda güvenlik görevlisi de bölgeye sevk edildi. Vatandaşlar daha sonra olaysız dağıldı. 

İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız ve Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı. 

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Bursa Valiliği'nin internet sitesinde yer verilen açıklamada, Musa Güler'in 2014'te boşandığı eşi Emine D. ile ortak mallarına haciz kararı alındığı ifade edildi.

Açıklamada, Musa Güler'in, söz konusu haciz işlemini gerçekleştiren Gemlik Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Avukat Özgür Aksoy'u çarşı bölgesinde tüfekle yaraladığı belirtildi.

Saldırganın, eski eşi Emine D'nin evine giderek onu da aynı silahla yaraladığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Daha sonra da Gemlik Adliyesi'ne geldiği ve adliye girişinde görevli bulunan polis memuru İdris Büyükdönmez'in arka kısmından yaklaşarak hiçbir şey söylemeden tüfekle ateş etmek suretiyle yaraladığı ve daha sonra adliye binasına girdiği kamera görüntülerinden tespit edilmiş, burada da aynı pompalı tüfekle intihar ettiği anlaşılmıştır.

Polis memuru İdris Büyükdönmez, İlçe Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahale sonucunda hayati tehlikesinin bulunduğu belirtilerek Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilmiş, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak aynı gün şehit olmuştur. Avukat Özgür Aksoy da hayati tehlikesinin bulunduğu belirtilerek Bursa Acıbadem Hastanesi'ne sevk edilmiş, Aksoy da yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir."

Açıklamada, Emine D'nin hayati tehlikesi bulunmadığı ve hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildiği duyuruldu.

GEMLİK ADLİYESİ'NDEKİ SALDIRI KAMERADA