Kızıltepe ilçesindeki Mezopotamya Lisesi'nden bu yıl mezun olan Şeyhmus Kino, Almanya'nın Mannheim kentinde düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı 'Hayal Dünyasında Serbest Çalışmalar' adlı resim yarışmasında birinci olduğunu ve 350 bin lira tutarındaki ödülü Afrika'da açlıkla mücadele eden Somali'ye bağışladığını iddia etti.

Kino, Oxford Üniversitesi'nden de teklif aldığını, teklifin bulunduğu dosyayı annesinin tandırda yaktığını söyleyerek yardım talebinde bulundu.

Ancak, 17 yaşındaki Kino'nun birçok gazetede çıkan haberde medyayı aldattığı ortaya çıktı. Kino'nun resimlerinin kendisine ait olmadığı, resimlerin ünlü ressamların eserlerinden alıntı olduğu belirlendi.

Kino'nun Almanya'da "Hayal Dünyası'nda Serbest Çalışmalar" adlı yarışmaya katıldığı ve ödül aldığını söylediği resim de, Kanadalı ressam Rob Gonsalves'in "Community Portrait" adlı eserinin taklidi çıktı.

Kino, Endonezyalı sanatçı Veri Apriyatno'nun resim çalışmalarını da 'Ben yaptım.' diyerek sosyal medyada paylaşmıştı.

Oxford'dan gelen burs ve Somali'ye bağışlandığı söylenen 350 bin lira ile ilgili de soru işaretleri var. Almanya'da ödül verdiği söylenen ve '200 bin ressamın' katıldığı yarışmayla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.

OXFORD: ÖYLE BİR MEKTUP YOK
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da, "Yargısız infaz yapmak doğru değil. Arkadaşımız lisan sorunundan dolayı mektubu farklı algılamış olabilir. Yine de mahareti olan bir Türk gencidir. Ben müşavirimi görevlendirdim. Öğrenciyle, İngiliz Başkonsolosluğu ve üniversite ile görüştü. Üniversite öyle bir mektubun kayıtlarında olmadığını söyledi. Bu kardeşimizin maharetli bir genç olduğu ortaya çıktı. İnşallah gelecekte daha güzel işler çıkarır" dedi.