Genç sanatçılardan 'Mutluluk Manzaraları'

İstanbul dışında sanat üretimlerine devam eden genç sanatçılar 'Mutluluk Manzaraları'nda buluşuyor.

25.11.2011 - 13:33

Genç sanatçılardan 'Mutluluk Manzaraları'

KİPLAS Sanat Galerisinde 2 Kasım - 5 Aralık tarihleri arasında, koordinasyonu Burçak Konukman tarafından hazırlanan sergide, genç sanatçılar Esra Albayrak, İrfan Dönmez, Ertan Aktaş, Engin Binbaş, Emre Aleattin Keskin, Nesli Sisli, İrem Kurt, Nuri Özçelik, Ülkü Coşkun’un yapıtları yer alacak.

Küreselleşme olgusunun sanatı da etkisi altına almasıyla ortaya çıkan “tek tipleşme” ve plastik sanatlara da yansıyan “süpermarket sanatı” anlayışıyla git gide monotonlaşan İstanbul sanat ortamında, “Mutluluk Manzaraları” kavramı ile izleyiciye ana akımın dışında bir deneyim sunmayı hedefleyen serginin bütün katılımcıları, İstanbul dışında sanat üretimlerine devam eden genç sanatçılardan oluşuyor.

1960’ların Durumculuk akımının öncülerinden Guy Debord, 1967 tarihli Gösteri Toplumu adlı kitabında kapitalist düzenin ileri aşamasında üretimin yerini tüketimin aldığından söz eder. Debord, yeni ekonomik düzenin, bireyleri pasif bir tüketiciye dönüştürecek şekilde kitlelerin bilincini yönlendiren güçlü mekanizmalar yarattığını, bu durumun da kitle iletişim araçları sayesinde bir tür ‘gösteri toplumu’ ortaya çıkarttığını öne sürmüştür.

Kitle iletişim araçlarının pompaladığı yapay arzuların büyüsüne kapılan bireyin tükettikçe yaşadığı yapay mutluluksa, gerçekte yaşadığı yabancılaşma ve sıkıntıyı örten bir yanılsama olarak nitelendirilir. İşte “mutluluk manzaraları” sergisi de üretim-tüketim, tükettikçe var olma, tükettikçe mutlu olma kavramlarını işleyerek, sanatseverlere günümüz toplumlarının içine düştüğü sıkıntılara, çelişkilere, gerçeğe ve yanılgıya dair bir deneyim sunuyor.

Sergide izleyiciler, şüphesiz kendi hayatlarından da kesitler bulacaklar. İstanbul sanat camiasının dışından genç isimlerin oluşturduğu sanatçıların çalışmaları Altunizade-Üsküdar’da, KİPLAS Sanat Galerisinde 5 Aralık tarihine kadar hafta içi her gün 10.00 ve 17.00 saatleri arasında görülebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...