Genç'ten İstanbul Belediye ağır itham

Tunceli Milletvekili Genç, ''İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, 46 ihaleyi kendi yandaşlarına pazarlık usulüyle verdiğini'' iddia etti.

Anadolu Ajansı 29.03.2010 - 15:45

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı yol ve kavşak ihalelerinde usulsüzlük yapıldığını öne sürdü.

Bu konuyla ilgili soru önergesi de verdiğini ifade eden Genç, Kamu İhale Kanunu’nda değişiklikliğe gidilerek, ''ihalelerde usulsüzlükler'' yapıldığını savundu. Kamer Genç, 19 Temmuz 2007'de yönetmelik değişikliği yapıldığını kaydederek, yönetmelikte, ''Kamu İhale Kurumu, eğer bir ihaleye itiraz edilirse, ihaleyi reddeder, reddetmezse de tespit edilen aykırılıklar hakkında iptal kararı vermez, sadece bunları tespit eder ve ihale mercine bildirir'' denildiğini öne sürdü.

Genç, böylece usulsüz ihalelerin iptal edilemediğini söyledi.

Çıkarılan yönetmelikle, Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesinin ihlal edildiğini dile getiren Genç, başka bir yönetmelikte, 22 Haziran 2007'de yapılan bir değişikliğe göre, ''Kamu İhale Kanunu’na itiraz edilse dahi, idare tarafından sözleşme imzalanmışsa artık bu itirazın incelenemediğini'' ifade etti.

Bağımsız Milletvekili Genç, ''İstanbul Belediyesi, 46 ihaleyi, kendi yandaşlarına pazarlık usulüyle vermiş, bu pazarlıklarda da çok büyük suistimaller var. Adeta İstanbul bir soygun alanına çevrilmiş'' dedi.

İstanbul'da yapılan bir kavşağa ilişkin 4,5 trilyon liralık bir ihalenin, kavşağın, bir süre önce vefat eden eski Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın evinin önünü kapattığı için iptal edildiğini öne süren Genç, ''Hasan Doğan, konuyu Tayyip beye aktarmış, bunun üzerine kavşağı yıkmışlar ve başka bir yere almışlar. İşte Türkiye böyle yönetiliyor'' dedi.

Kamer Genç, AK Parti'nin, Anayasa değişikliği taslağı konusunda kendisinden randevu istenmesi halinde randevu verip vermeyeceğinin sorulması üzerine, ''Tabii veririm. Belki de beni dinlerler, yılların politikacısıyım. Güzel bir Anayasa taslağı hazırlarım onlara'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...