İlişkili Haberler

Boğaziçi Köprüsü'nde bıraktığı aracı şüpheli görülerek köprünün çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasına sebep olan sürücü Kenan A. (50), Arnavutköy Polis Merkezi'ne götürüldü.

"Genel güvenliği tehlikeye düşürmekten" hakkında işlem yapılan Kenan A, ifadesinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Kadıköy'de seyyar satıcılık yaptığı öğrenilen Kenan A'nın köprü çıkışında yakıtı bittiği için terk ettiği otomobil şüpheli görülerek, bomba imha uzmanlarınca incelenmiş, incelemede herhangi bir bulguya rastlanılmamıştı.

''Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçu'' Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 170. maddesinde, ''Genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması suçu'' ise 171. maddesinde düzenlenmiştir.

GENEL GÜVENLİĞİN KASTEN TEHLİKEYE SOKULMASI SUÇU (6 AYDAN 3 YILA KADAR HAPİS)

TCK MADDE 170 - (1. FIKRA) Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda; a) Yangın çıkaran, b) Bina çökmesine, toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olan, c) Silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 170 (2. FIKRA) Yangın, bina çökmesi, toprak kayması, çığ düşmesi, sel veya taşkın tehlikesine neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

GENEL GÜVENLİĞİN TAKSİRLE TEHLİKEYE SOKULMASI SUÇU (3 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS)

MADDE 171 - (1. FIKRA) Taksirle; a) Yangına, b) Bina çökmesine, toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına, neden olan kişi, fiilin başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İlişkili Haberler