Genel seçimin en kritik şehri İstanbul

5 seçmenden birini barındıran İstanbul seçimin en kritik şehriydi. Ayrıca renkli isimler İstanbul'dan aday oldu. Aralarında Ermeniler de vardı, Cumhurbaşkanı'nın damadı da.

NTV Haber 08.06.2015 - 18:10

Genel seçimin en kritik şehri İstanbul

İstanbul en fazla milletvekili çıkaran şehir. 2015 Genel Seçimleri'nde İstanbul'da 10 milyon 237 bin seçmen 88 vekili belirledi. Bu vekillerden 3'ü Eparti'den Markar Esayan, CHP'den Selina Doğan, HDP'den Garo Paylan milletvekili oldu.

AK Parti'nin vekil sayısı geçen seçimde 46'ydı. Bu seçimde ilk sonuçlara göre AK Parti'nin milletvekili sayısı 39 oldu. İlk kez vekil seçilenler arasında Anayasa profesörü Osman Can, Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ve şarkıcı Uğur Işılak da var.

Türkiye genelinde 4. parti olan HDP İstanbul'da 3. parti oldu. İstanbul'da HDP'nin aldığı oy MHP'yi 100 bin oy geçti. İstanbul'daki kesin olmayan sonuçlara göre HDP'nin oyu 1 milyon 30 bini geçti. Ülkücülükten islamcılığa, türban eylemlerinden Kandil'e uzanan bir politik çizgiye sahip Hüda Kaya hdp'nin en sıra dışı adaylarındandı. Hüda Kaya'nın yeni adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi.

İlk sonuçlara göre chp'nin vekil sayısı 2011 seçimlerine göre 1 düştü. CHP'nin istanbul'da 28 vekilinden biri de Ergenekon ve Balyoz davalarından yargılanan Kurmay Albay Dursun Çiçek. Eski Şişli Belediye Bbaşkanı Mustafa Sarıgül ise vekil seçilemedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu MHP'nin 10 İstanbul vekilinden biri oldu. Önceki dönem, MHP'nin 7 istanbul vekili vardı. MHP'nin genç yüzlerinden Mehmet Aslan ise seçilemedi.

Sayfa Yükleniyor...