'Genelkurmay Başkanı Mavi Marmara'daydı'

İsrail'in Mavi Marmara baskınını soruşturan savcılığa ifade veren tanıklardan biri, o dönemki Genelkurmay Başkanı Ashkenazi'nin baskın sırasında gemide olduğunu ileri sürdü.

19.04.2012 - 09:24

'Genelkurmay Başkanı Mavi Marmara'daydı'

9 Türk vatandaşının katledildiği Mavi Marmara saldırısından sorumlu tutulan 37 İsrailli'nin detaylı kimlik bilgilerine ulaşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı belirlenen kişilerin teşhis edilmesi için baskın sırasında gemide olan 6 mağdurun ifadesine başvurdu.

Mağdurlardan G.S. ifadesinde dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Gavriel Ashkenazi'i Mavi Marmara gemisinde gördüğünü söyledi.

Soruşturmaya bakan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Ekinci, savcılığa gelen G.S., S.M., Ü.S, T.A.,M.K. ve H.A.'ya kimlikleri belirlenen sorumluların fotoğraflarını gösterdi.

Sabah gazetesinin İbrahim Evrim Ayral imzalı haberine göre, G.S. Ashkenazi'i olay sırasında gemide gördüğünü söylerken diğer tanıklardan da teşhisler geldi.

Soruşturma savcısının, komandolar ile operasyonu yöneten komutanların yanı sıra Başbakan Benjamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ve Genelkurmay eski Başkanı Gavriel Ashkenazi'yi gibi isimlerin bulunduğu 37 kişi hakkında kırmızı bülten çıkarmaya hazırlandığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...