Genelkurmay: 'Islak imza' bize gelmedi

Genelkurmay, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nın ıslak imzalı orijinali olduğu belirtilen belgenin kendilerine ulaşmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 13.11.2009 - 11:57

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı"yla ilgili soruşturmanın Askeri Savcılık'ta devam ettiğini belirten Çubuklu, Askeri Savcılığın 4. kez detaylı bir yazı yazarak, belgenin var olduğu iddia edilen aslını tekrar talep ettiğini, halen cevabın beklendiğini, cevabın henüz askeri savcılığa ulaşmadığını söyledi.

Belgeyle ilgili adli tıp raporunun Askeri Savcılığa ulaştığını ifade eden Tuğgeneral Çubuklu, ''Raporda, sadece imza tetkikinin yapılmış olduğunu'' bildirdi.

Sivil savcılığın istediği bazı belgelerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilmediği yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Tuğgeneral Çubuklu, bu konuyu geçen hafta cevapladıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti: ''Genelkurmay Başkanlığına intikal eden, Cumhuriyet savcılıklarından veya mahkemelerden, sadece bununla ilgili söylemiyorum, yasaların öngördüğü çerçevede, bütün taleplere anında, tabii istenen talepler kapsamlıysa bunlar incelenmek suretiyle, ilgili yerlerden sorulmak suretiyle anında cevap veriliyor. Bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi 3 bin sayfa, 100 sayfa, bin sayfa gibi böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Personel isteniyorsa o da aynı şekilde gönderiliyor.''

Tuğgeneral Çubuklu, ''ıslak imzalı'' olduğu iddia edilen belgenin Askeri Savcılığa gönderilmemesi konusunda Askeri Savcılığın soruşturmayı yürüten savcılık hakkında suç duyurusunda bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, bunun Askeri Savcılığın takip ettiği bir konu olduğunu belirtti. Tuğgeneral Çubuklu, ''Şu anda onunla ilgili olarak söz söylemek uygun olmayacaktır. Yasaların el verdiği çerçevede gereğini yapacaktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...