Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve komutanlar Kırca’nın ailesine başsağlığı diledi. MGK Eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç da Kırca’nın ailesine baş sağlığı dilerken cenazeye katılanlar tarafından alkışlandı.

Eski JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı Emekli Albay Abdülkerim Kırca dün evinde intihar etmişti. Star gazetesinde çıkan bir haberde, PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, Kırca’nın bazı faili meçhul cinayetleri işlediğini iddia etmişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve komutanlar Kırca’nın ailesine başsağlığı diledi. MGK Eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç da Kırca’nın ailesine baş sağlığı dilerken cenazeye katılanlar tarafından alkışlandı. Emekli Orgeneral Kılınç, Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanları ile sohbet etti.

Kırca için Kocatepe Camisi’ndeki öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Namaza, Kırca’nın eşi, çocukları, Orgeneral Başbuğ, İçişleri Bakanı Atalay ve protokol bölümündeki generallerin tamamı da katıldı.

Kırca’nın eşi Meriç Kırca’nın, cenaze namazına geçerken, “Vatan için mücadele eden kahraman gitti” dediği duyuldu. Cenaze namazının ardından Kırca’nın Türk bayrağına sarılı tabutu, merasim mangasınca omuzlarda taşınarak top arabasına konuldu.

Uğurlama töreni için Kırca’nın yakınları ve komutanlar Kocatepe Camisi’nin önündeki yola geçti. Kırca’nın eşi Meriç Kırca, “Onursuz üç beş çapulcu utansın. Çok kahramanlar vardı, teki de oydu, onuruyla gitti benim kocam” dedi. Bu sırada Kırca’nın bir yakını, “Bunları yazın, bu kahramanları bu hale kim getirmiş, bunları da çekin. İyi ki varsınız Başbuğ Paşam. Sayın Bakan ftiracıları yargılayın, itirafçı değil, iftiracı onlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bir başka yakını da “Binlerce Kırca daha var. Vatanseverleri öldüre öldüre bitiremezsiniz. Bir tane gider bin tane gelir” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Bazı yakınları da basın mensuplarına çıkan haberlerle ilgili tepki gösterdi.

Kırca’nın cenazesi askerlerin omuzunda taşınırken eşi ve kızları asker selamı verdi. Törene katılan gaziler de uğurlama için yola inerken Kırca’nın ailesi ve yakınları ile askerler tarafından alkışlandı.ırca’nın cenazesi bir süre de top arabasında taşındıktan sonra defnedilmek üzere Karşıyaka Mezarlığı’na nakledildi.

KIRCA AİLESİNİN AÇIKLAMASI

Bu arada, cenaze töreninde Kırca ailesi adına yazılı bir açıklama dağıtıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Bazı şer odaklarının yaygınlaştırdığı olumsuz havanın, milletine sadakatle ve cansiperane hizmet etmiş insanları hayatından vazgeçer hale getirdiğinin canlı bir örneği ile karşı karşıyayız. Bu sorumsuzluk Kırca ailesini olduğu gibi necip milletimizi de derinden sarsmaktadır. Aklı selimin galip geleceğini ummaktan başka şu an elimizden bir şey gelmiyor. Tek tesellimiz kahraman silah arkadaşlarının ayakta dimdik bir duruşla sergiledikleri birlik, beraberlik havasıdır. Yarınlardan eğer ümitliysek siz değerli komutanlarımızın bu vakur duruşu sayesindedir.

Bu sorumsuzluk, vatansever duygularla çalışan, fedakar, feragat sahibi insanların gelecekte bulunmasını zorlaştırabilir. Unutulmamalıdır ki Kerim Kırca’lar kolay yetişmiyor. Aziz Türk milletinin başı sağolsun. Evladımıza, Türk milletinin değerli evladına Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhu şad olsun.”