Genelkurmay: Tatbikatı komutanlar izleyecekti

Genelkurmay Başkanlığı, 2010 Kış Tatbikatı'nı Orgeneral Saldıray Berk yöneteceği için Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'nın tatbikata katılmadığı iddialarına yanıt verdi.

Haberler 04.03.2010 - 10:20

2010 Kış Tatbikatı’na gazetecilerin çağrılmaması ve hükümet kanadından kimsenin tatbikatı izlemeye gitmemesiyle ilgili medyaya yansıyan haberler üzerine bugün Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı.

2010 Kış Tatbikatı’nın planlayıcısı ve yöneticisinin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk olması, tatbikatın uzun süredir gündemde tutuyordu. Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan iddianamesinde “1 numaralı” şüpheli olarak yer almıştı ve Başbakan Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı’nın Saldıray Berk’in orada olması nedeniyle tatbikata katılmadığı iddia edilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, bu iddialara bugün yanıt verdi.

İnternet sitesinde yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

" 1.    Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan KIŞ-2010 Tatbikatı, 3'üncü Ordu Komutanlığı koordinatörlüğünde, 9'uncu Kolordu Komutanlığı tarafından, 01-05 Mart 2010 tarihleri arasında, Akbaba/Kars Atış ve Tatbikat bölgesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığının da katılımıyla, müşterek, fiili ve atışlı olarak icra edilmektedir.

2.    Tatbikatın maksadı; birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda, atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini denemek, birliklerin kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, giyim, ikmal ve bakım faaliyetleri gibi temel komular üzerinde eğitimlerini ve beka kabiliyetini geliştirmektir.

3.    Başlangıçtan itibaren bu Tatbikatın Basına Kapalı olarak ve Seçkin Gözlemci Gününe sadece Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı katılacak şekilde icra edilmesi planlanmıştır.

4.    Tatbikata 1574 personel, 7 uçak ve 14 helikopter katılmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Sayfa Yükleniyor...