Bazı basın organlarında yer alan, Elazığ’da el bombasının patlamasıyla 4 askerin öldüğü haberleriyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, basında da ismi yer alan teğmen Mehmet Tümer'in tutuklandığı belirtildi.

İlk olarak, 17 Ağustos tarihinde meydana gelen olayda 4 erin kaza sonucu öldüğü belirtilmişti.

Bazı basın organlarında ise ölümlere, teğmen Mehmet Tümer tarafından bir erin eline tutuşturulan pimi çekilmiş el bombasının neden olduğu iddiları yer almıştı.

Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı da suskunluğunu bozdu ve olay günü 8. Kolordu Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve teğmenin aynı gün gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, teğmenin 1 gün sonra da tutuklandığı kaydedidli.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda şöyle denildi:

''17 Ağustos 2009 günü, Elazığ'daki bir askeri birlikte el bombası patlaması sonucu dört asker şehit olmuştur.

Aynı gün 8'nci Kolordu Savcılığı tarafından derhal soruşturma açılmış ve olayla ilgili olduğu değerlendirilen Piyade Teğmen aynı gün göz altına alınmıştır. 18 Ağustos günü ise Teğmen sevk edildiği Askeri Mahkeme tarafından 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan tutuklanmıştır.

Bu bilgilendirmenin yapılmasının nedeni, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin suç işlediği değerlendirilen personeli hakkında her zaman, yargı yoluna gittiği hususunun bir kez daha ifade edilmesidir.''