Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla ilgili başlatılan soruşturmada Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki gizli ve devlet sırrı niteliği taşıyan evrakların bulunduğu, kamuoyunda “kozmik oda” olarak bilinen odada saatlerce arama yapılmıştı.

Aramalara katılan Hakim Kadir Kayan'ı takip ettiği iddiasıyla dün iki araç durdurulmuş ve 7 asker gözaltına alınmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde yaptığı açıklamada, Hakim Kayan’ı takip edildiği iddialarına yanıt verdi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''31 Aralık 2009 saat 12.30 civarında, Uğur Mumcu Caddesi'nde birbirinden bağımsız olarak idari görevle seyir halinde olan beyaz renkli iki ayrı askeri araç polisler tarafından durdurulmuştur. Durdurulan bu araçların askeri araç olduğunun anlaşılması üzerine olay yerine Merkez Komutanlığı ekipleri çağrılmıştır.

Söz konusu araçlar ve içindeki personel, durdurma ve arama kararını veren Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine saat 14.00 civarında Ankara Merkez Komutanlığına götürülmüşlerdir. Burada, Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan tespitlerde; araçlardan birisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför er ile bir uzman çavuş aşçının bulunduğu, diğer aracın ise Garnizon Komutanlığı'na ait olduğu ve içinde biri onbaşı biri er iki şoför, bir elektrik teknisyeni er ve bir marangoz erin bulunduğu anlaşılmıştır.

İlgili Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan inceleme sonucunda, söz konusu askeri personel dün gece saat 22.00 civarında serbest bırakılmıştır.

Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.

Konuya ilişkin olarak gerekli işlemler başlatılmıştır.”