Genelkurmay’a iki yıldır suskun başkan

30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanı olacak Orgeneral Işık Koşaner, iki yıldır hiç konuşmadı. Kamuoyu Koşaner'i Kara Kuvvetleri Komutanı olurken yaptığı sert konuşmayla hatırlıyor. Wall Street Journal, Koşaner'le ilgili bir analiz yayınladı.

03.08.2010 - 14:09

Genelkurmay’a iki yıldır suskun başkan

Genelkurmay'da Orgeneral İlker Başbuğ Başbuğ dönemi bitiyor, Orgeneral Işık Koşaner dönemi başlıyor. Genelkurmay Başkanı olacak Orgeneral Koşaner, 30 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı'nı devralıp 3 yıl görev yapacak.

Sınıra özel birlikler için hazırlık sürerken, Orgeneral Koşaner bu alanda önemli bir tecrübeye sahip.

Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak 90'lı yılların başına kadar bordo berelilere komuta etti.

İki yıldır Kara Kuvvetleri Komutanı olan Işık Koşaner, ulus devlet konusundaki hassasiyetiyle tanınıyor.

Kara Kuvvetleri'ndeki görevini devralırken yaptığı konuşmada, alt kimliklerin öne çıkarılmasını "küresel güçler, ülke içi medya, akademik ve sermaye çevrelerinin kurgusu" olarak nitelendirmişti.

Orgeneral Koşaner'le birlikte Karargah'ın zirvesinde Fenerbahçe ve Beşiktaş hakimiyeti son bulacak.

WSJ: KOŞANER PAMUKLARA SARILIP SAKLANDI
Orgeneral Koşaner'le ilgili bir analize yer veren Wall Street Journal, Koşaner’in iki senedir tamamen sessiz kaldığını hatırlattı.

Gazetenin analizinde dikkat çeken cümle ise "Ordu, AKP’nin onu bloke etme gerekçesi bulamaması için Koşaner’i pamuklara sarıp sakladı" oldu.

POST-MODERNİZME SAVAŞ AÇMIŞTI
Peki, Koşaner 2 yıl önce neler söylemişti. Kamuoyu Orgeneral Işık Koşaner'i Kara Kuvvetleri Komutanı (KKK) olurken yaptığı konuşmayla hatırlıyor.

O konuşmada iki paragraf özellikle dikkat çekmişti. Koşaner, "Küresel güçler tarafından kurgulanan ve ülke içi bazı medya, bazı akademik ve sermaye çevreleri ile sivil toplum örgütleri içinde yuvalanan post-modern bir tabakanın oluşturduğu propaganda ve etki ağı ulusal birlik ve güvenlik parametrelerinin zayıflatılması yönündeki gayretlerini sürdürmektedirler" diyerek post-modernizmi eleştirmişti.

Orgeneral Koşaner'in Kürt sorunuyla ilgili görüşleri ise şöyle:

"Bireysel kalmak ve ulus devlet yapısına zarar vermemek kaydıyla, kültürel zenginliklerin yaşanması için yapılan düzenlemeler, daha fazla demokrasi söylemleriyle toplumsal talepler haline getirilip, siyasal alana götürülmeye çalışılmamalı."

Orgeneral Işık Koşaner, 21. yüzyılın ilk Galatasaraylı Genelkurmay Başkanı olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...