Genelkurmay Başkanlığı'nın 30 Ağustos için oluşturduğu 'Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye' sloganının tersten okunması gerektiğini söyleyen ve, "Türkiye güçlü olursa ordu güçlü olur. Güçlü ordular, güçlü olmayan sistemleri koruyamadı" diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Genelkurmay Başkanlığı'ndan yanıt geldi.

Haftalık basın brifinginde konuşan Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, kendileri için hangi ifadenin önde bulunduğunun önemli olmadığını söyledi.

Güler, "'Güçlü Ordu' ve 'Güçlü Türkiye' kavramları tamamen birbirine bağlıdır. Güçsüz ordunun olması durumunda güçlü Türkiye'den söz edilemez. Aynı şekilde, güçsüz Türkiye’de de güçlü ordunun varlığı söz konusu olamaz" dedi.

MHP: NİYE RAHATSIZLIK DUYULUYOR?
Günay'ın eleştirisine MHP'den de tepki gelirken, Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Ertuğrul Günay güçlü ordudan niye rahatsızlık duyuyor anlamak mümkün değil. Ordunun güçlülüğünden rahatsızlık duymak bir devlet adamına yakışmamıştır” şeklinde konuştu.

Konunun gündemde tutulmasının doğru olmadığını söyleyen Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise, "Bence bu konular o kadar da önemli değil" ifadesini kullandı.