Generallerdeki yapılanma ürküttü

FETÖ bağlantılı TSK personeline yönelik operasyonda, 149 general ve amiral ihraç edildi. TSK'da 358 general-amiral görev yaptığı için, bu rakam toplam general sayısının yüzde 41.6'sına denk geliyor. Tablo, ordu içindeki yapılanmanın tahminin çok üstünde olduğunu gösteriyor.

ntv.com.tr 28.07.2016 - 12:51 | Son Güncelleme : 28.07.2016 - 14:39

generallerdeki-yapılanma.jpg

Fethullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operasyonda, Cumhuriyet tarihinin en önemli ve kapsamlı ihracı yapıldı. Kararnameyle TSK'da görevli 149 general ve amiral görevden el çektirildi.

İhraç edilen general ve amiral sayısı, TSK'da görevli 358 generalin yüzde 41.6'sına denk geliyor.

Bu durum örgütün ordunun general kadrosunun yarısını ele geçirdiğini gösteriyor. Halen, 30 civarında general de sorguda.

İhraç edilen general ve amirallerin, ordunun istihbarat, harekat ve personel başkanlıklarını tamamen ele geçirdiğini de ortaya koydu. Tasfiye listesinde, Genelkurmay'daki J Başkanlığı olarak adlandırılan birimler arasında yer alan istihbarat, harekat ve personel başkanlıklarında üst düzeyde yer alan isimler de var. 

KHK ile ihraç edilenler arasında darbenin lideri olduğu iddia edilen YAŞ üyesi eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’le birlikte darbe girişimine katıldığı ifade edilen 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Genelkurmay Karargahı’nda Orgeneral Akar ve diğer komutanların derdest edilmesinde önemli rol oynadıkları öne sürülen Tümgeneral Mehmet Dişli, Korgeneral Metin İyidil, Korgeneral Yıldırım Güvenç, Korgeneral İlhan Talu, Korgeneral Salim Ulusoy, Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tümgeneral Nevzat Taşdeler, Özel Kuvvetleri ele geçirmeye çalışırken öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi, Tümgeneral Kubilay Selçuk, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nden Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci, İncirlik Komutanı Tümgeneral Bekir Ercan Van yer aldı. 

TSK için 2. bir kararnamenin hazırlandığı belirtiliyor. Halen gözaltında bulunan generaller olduğu için ihraç listesine yeni isimlerin eklenmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...