Generallere suikast listesi ele geçirildi (Binali Yıldırım'ın otelinde keşif)

Beşiktaş’ta 46 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren PKK hücresinin, aralarında Binali Yıldırım ve Org. Yaşar Güler’in de olduğu isimlere suikast planladığı belirlendi.

ntv.com.tr 31.12.2018 - 06:47

Generallere suikast listesi ele geçirildi (Binali Yıldırım'ın otelinde keşif)

Beşiktaş’taki Vodafone Arena Stadı’nda 10 Aralık 2016’da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından 39’u emniyet mensubu, 46 kişinin şehit olduğu saldırıya ilişkin ikinci iddianame hazırlandı. İddianamede saldırıyı organize eden terörist Zozan Kutum’un da bulunduğu 40 şüphelinin ‘silahlı terör örgütüne üye olma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme, mala zarar verme’ suçlarından cezalandırılması istendi. İddianamede örgütün Binali Yıldırım'ın kaldığı otelde keşif yaptığı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de aralarında bulunduğu komutanlara yönelik suikast planları yer aldı.

İddianamede ayrıca savcının, "FETÖ' terör örgütü ile PKK/KCK terör örgütünün darbe girişimi sonrasında birlikte hareket etmeleri nedeniyle bu keşif istihbarat çalışasının 15 Temmuz 2016 tarihinden önce yapıldığı değerlendirilmiştir" şeklinde yorumu dikkat çekti. 

Akşam gazetesinden Hilal Yıldırım'ın haberine göre, İddianamede, etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen şüpheli Ayhan Suni’nin ifadelerine göre Zozan Kutum, Suni’den polislerin toplu halde beklediği yerlerle ilgili keşif çalışması yapmasını istemiş, bunun nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili de önerilerde bulunmuş.

YILDIRIM’IN OTELİNDE KEŞİF

Ayhan Suni ifadesinde, “Zozan, Tuzla’da E-5 yolundan Aydınlı‘ya çıkan yan yol üzerinde büyük bir otel olduğunu, bu otelin etrafında polislerin beklediğini, burada önemli bir kişinin olduğunu tahmin ettiğini söyledi. Bu otelin Radisson Otel olduğunu, o dönem başbakan olan Binali Yıldırım’ın kaldığını söyledim. Otel çevresinde çok polisin beklediğini ve orada keşif çalışması yapmamı, güvenlik kameralarının nerede olduğunu tespit etmemi istedi” bilgilerini verdi. 

Suni, “Araçla Tuzla’dan geçerken otelin etrafını dolaştım. Zozan, bomba yüklü bir araçla oraya girilip girilemeyeceğini sordu. Otele müşteri gibi girilebileceğini, Özel Harekat polislerinin toplu halde durduklarını, bu otelin olduğu yere araçla saldırı yapılabileceğini ancak yaya yapılmasının mümkün olmadığını söyledim”  dediği belirtilid. 

AK PARTİ MİTİNGİNE TERMOSLU SALDIRI PLANI

İddianamede şüphelilerden Feyyaz Düzen’in ikametinde, içlerinde TNT+PİTRİK ASİT+HMX+ PETN bulaşıklarının çıktığı 16 adet termos ele geçirildiği, bunların su satma bahanesiyle, AK Parti mitinglerinde patlatılmasının planlandığı ortaya çıktı.

NOT DEFTERİNDEN MAÇ LİSTESİ ÇIKTI

İddianamede şüpheli Zozan Kutum’dan, 25 Kasım Galatasaray-Bursaspor, 26 Kasım  Beşiktaş-Medipol Başakşehir, 3 Aralık Fenerbahçe-Beşiktaş, 4 Aralık Kasımpaşa-Galatasaray, 10 Aralık Galatasaray-G. Antep, 17 Aralık Kasımpaşa-Beşiktaş, 19 Aralık Fenerbahçe- Gençlerbirliği, 24 Kasım Fenerbahçe- Zorya Lohans karşılaşmalarının yazılı olduğu defter çıktığı belirtildi. 

İddianamede Beşiktaş saldırısını gerçekleştiren Zozan Kutum’un pişmanlık yasasından yararlanmak isteyen şüpheli Ayhan Suni’ye yaptırdığı, polislerin toplu olarak bulunduğu yerlerle ilgili keşif çalışmaları detaylı bir şekilde yer aldı. Telefon tapelerinde ise şüphelilerin avukatınının, yakalanmaları halinde öğrenci olduklarını, termoslarda su satıklarını söylemelerini tembihlediği belirlendi.

Sayfa Yükleniyor...