George Clooney'den 'soykırıma karşı paparazzi'

Ünlü aktör George Clooney, Sudan'daki muhtemel insan hakları ihlallerini uydular aracılığıyla gözetlemeyi sağlayacak bir projeyi hayata geçiriyor.

Anadolu Ajansı 29.12.2010 - 11:51

George Clooney'den 'soykırıma karşı paparazzi'

Amerikalı sinema oyuncusu George Clooney, Birleşmiş Milletler, Harvard Üniversitesi ve Google'la birlikte, Sudan'da 9 Ocak'ta yapılacak tarihi referandum öncesinde yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Clooney, bu projeyle ülkedeki muhtemel insan hakları ihlallerini uydular aracılığıyla gözetlemeyi sağlamayı amaçlıyor.

Time dergisine yer alan makalesinde ünlü aktör, bugün başlatılacak Uydu Gözlem Projesi sayesinde, yakılan köyler ya da kitle halinde kaçan insanlar gibi her türlü şiddet işaretinin gözlemleneceğini belirtti.

Verilerin, BM ve Harvard Üniversitesi tarafından toplanacağını ve analiz edileceğini söyleyen Clooney, Google ile diğer bir internet şirketi olan Trellon'un da bu bilgileri kamuoyuna duyurmak için bir site kuracağını dile getirdi.

George Clooney, "soykırıma karşı paparazzi" olarak tanımladığı projeyle, "Soykırım ve diğer savaş suçlarının olası sorumlularının, dünyanın onları izlediğini bilmelerini istiyoruz" dedi.

Sudan'ın güneyinin geleceğini belirleyecek referandum 9 Ocak'ta yapılacak. Ülkenin petrol zengini güney bölgesinin bağımsızlık yönünde karar vermesinin beklendiği referandum öncesinde şiddet olaylarının arttığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...