NTV

Gerçek hayatı öğreniyorlar

Türkiye

Pamukkale Üniversitesi'nin hayata geçirdiği "Tiptop ve arkadaşları ile toprağı tanıtıyoruz" projesiyle çocuklar toprakla buluşturuldu..

Çocukların erken yaşlarda toprakla temas etmelerinin önemli olduğunu belirten yetkililer , onlarla beraber ormanda ağaç dikimleri yapıyor.

Bu çocuklar bir ilki gerçekleştiriyor. Türkiye'de ilk kez 5-6 yaşlarındaki Denizlili çocuklara toprak eğitimi veriliyor.

Eğitim alanların yaşları küçük olunca eğitimde haliyle oyun havasında geçiyor.
Yardımcı Doçent Doktor Hülya Gülay Ogelman anlatıyor: " Böylece toprağı korumanın yollarını küçük yaşlarda öğretiyoruz. Çocuklar, bütün bilgilendirmeleri kafalarında oyun olarak şekillendiriyor. Bazen bunları defalarca oynamak istiyorlar. Oyun olarak algıladıkları için de severek öğreniyorlar.Türkiye'de güncel bir sorun olan erozyona dikkat çekmek, çocuklara zamanında toprak bilincini kazandırmak, toprağı tanıtmak ve önemini anlatmak için böyle bir proje hazırladık. Deneylerle, oyunlarla arazi çalışmaları, fidan dikimi, meyve çekirdeği ekimi ve erozyonlu arazide tohum dikme çalışmaları yapıyoruz."

Proje kapsamında çocuklar, ormana giderek ağaç tohumları ekiyorlar , toprağın üstündeki ve altındaki canlıları doğada görerek öğreniyor.