'Gerçek' Tenten ilk kez Çin'de

81 yaşındaki 'Tenten', Çin'deki maceralarına başladı.

14.01.2010 - 14:20

'Gerçek' Tenten ilk kez Çin'de

İlk kez 81 yıl önce yayımlanan, Fransızca konuşan ülkelerin en çok tanınan çizgi dizi karakteri Tenten, korsan baskıları ve uydurma albümleri Çin'de piyasa sürüldükten sonra ilk kez aslına en sadık biçimde Çince yayımlandı.

Mandarin Çincesinde çevirileri yapan Wang Bingdong, Tenten'i her tercüme ettiğinde çok zevk aldığını ve kendisini Tenten ile diğer karakterlerin maceralarının içinde hissettiğini söyledi.

Herge'nin çizgilerini ilk kez 2001'de 66 yaşındayken keşfeden bu tercüman sanatını ve üç yılını, aralarında Sovyetler Birliği tarafından çok eleştirilen ve resmi olarak hala komünist bir ülkede yayımlanması zor "Tenten Sovyetler'de"nin de bulunduğu 22 albüme adadı.

Çin'de Tenten'in 80'li yıllarda normalinden daha küçük boyutlarda İngilizce'sinden tercüme korsan baskıları yayımlanmıştı. 2001'de yayımlanan ve iki milyondan fazla satan ilk tam baskı albüm ise "Tenten Tibet'te" adlı maceranın "Tenten Çin Tibeti'nde" diye çevrilmesiyle skandal yaratmıştı.

Pekin'de yaşayan ve Tenten dergileri koleksiyoncusu Fransız Pierre Justo'nun da desteğiyle tercüman Wang ise orijinal metne tamamen sadık kalarak, harika bir Çince çeviriyle Tenten'in bu ülkedeki maceralarına gerçek anlamda başlamasını sağladı.

Çin'deki Tenten düşkünleri, yeni piyasaya çıkan orijinal dergiyi sevinçle karşıladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...