Gerçeker: Danıştay’ın kendi takdiri

Yargıtay Başkanı, Danıştay'ın başörtüsü kararıyla ilgili, ''Mahkeme kararlarıyla ilgili bir şey söylemek durumunda değiliz. Her mahkemenin kendi takdiridir, söyleyecek bir şey yok'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.01.2011 - 12:26

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile görüşmek üzere Yargıtay binasından çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hasan Gerçeker, bir gazetecinin ''Yargıtay ve Danıştay tasarısı Başbakanlık’a sunuldu ama Bakanlar Kurulu'nun da gündemine alınmak için bekleniyor. Size bu konuda görüş soruldu mu'' şeklindeki sorusuna, ''Bilemiyorum, bizim herhangi bir haberimiz yok. Bize bilgi verilmedi, onun için bir şey söyleme durumunda değilim'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin ''Anayasa Mahkemesi’yle ilgili yasa tasarısına ilişkin sizin bazı sıkıntılarınız var'' şeklindeki sözleri üzerine de Gerçeker, şunları kaydetti:

''Elbette, söyledim işte, özellikle onları bildireceğiz. Bunu daha sonra kendileriyle görüşelim, gerekirse tabii kamuoyuna açıklarız. Daha önce bildirdiğimiz görüşlerimiz, zaten bu konudaki görüşlerimiz belli. Bunları basın açıklamasında, basın toplantısında da bildirdim. Daha sonra gerekirse Sayın Cumhurbaşkanı’yla, Sayın TBMM Başkanı’yla görüştükten sonra gereken açıklamayı yaparız.''

Yargıtay Başkanı Gerçeker, ''Anamuhalefetin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini açıkladığının'' belirtilmesi üzerine de ''Bilemiyorum, şu anda pek bir şey söylemeyelim, daha sonra görüşürüz'' dedi.

Hasan Gerçeker, Danıştay'ın başörtüsü kararıyla ilgili soruyu da ''Mahkeme kararlarıyla ilgili bir şey söylemek durumunda değiliz. Her mahkemenin kendi takdiridir, söyleyecek bir şey yok'' şeklinde cevapladı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Gerçeker'i kabul etti. Gerçeker, 40 dakika süren görüşmenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyaretin içeriğine ilişin sorulara Gerçeker, ''Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun Tasarısı konusunda Başkanlar Kurulu’nun görüşünü kendilerine takdim ettim. Şimdilik bunun dışında bir açıklama yapmıyorum'' dedi.

Gerçeker, ''Şahin'in yanıtının ne olduğu'' sorusuna, ''Bilemiyorum, onu kendisi açıklar'' karşılığını verirken, aynı görüşü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de sunacağını ifade etti. Gerçeker, ''Yargıtay'ın görüşünü kendilerine takdim edeceğiz, takdirlerine sunacağız'' diye konuştu.

Gerçeker, bir soru üzerine, görüşme talebinin kendilerinden geldiğini söyledi.

Şahin de, Gerçeker'i kabulünün ardından gazetecilerin görüşmeye ilişkin soruları üzerine, ''Bana sunulan dosyayı Anayasa Komisyonuna havale edeceğim'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Tahliyeler konusunda Yargıtay'ın idari önlemler alabileceğini söylemiştiniz. Konu gündeme geldi mi'' sorusuna Şahin, Gerçeker'in kendisine Yargıtay'ın iş yükü ile ilgili yazılı bilgi de getirdiğini belirterek, ''Tahliyelerin arka planı da anlatıldı. Komisyon bunları da değerlendirecektir'' karşılığını verdi.

Sayfa Yükleniyor...