Gerçeker: Yandaş değil, tarafsız yargı

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargının tarafsız olması gerektiğini belirterek, “Yargı bağımsız olacaksa, yandaş yargı olmaması gerekir” dedi.

Anadolu Ajansı 07.09.2009 - 13:27

Gerçeker: Yandaş değil, tarafsız yargı

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Yargıtay'da düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı çıkışa kadar uğurladı.


Daha sonra gazetecilerin, ''(Yandaş yargı) ifadesini konuşma metnine koydunuz, ancak okumadınız. Böyle bir kaygınız mı var?'' sorusuna Gerçeker, ''Konuşma uzundu. Zaman zaman bazı yerleri atladık. Orayı da atlamış olabilirim'' yanıtını verdi.

''Böyle bir gözleminiz mi var?'' sorusu üzerine Gerçeker, ''Olmaması gerekir, diyorum. Kimseyi suçlayıcı bir tavır içinde olmadık, zaten. Olmaması gerektiğini söylüyoruz. Öyle değil mi? Yargı bağımsız olacaksa, yandaş yargı olmaması gerekir. Bu, bugün için de geçerli, yarın için de geçerli, geçmişte de geçerli olan bir şey. Olmaması için uğraşıyoruz. Herkesin de uğraş vermesi gerekir'' dedi.

Gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile yargı reformu taslağı konusunda konuşup konuşmadıklarını sorması üzerine Gerçeker, ''Orada bir şey konuşma imkanı yok. Söyleyeceklerimizi zaten söyledik, görüşlerimizi açıkladık. Yargıtay olarak yargı bağımsızlığından ne anladığımızı ortaya koyduk'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...