Suriye Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, dün akşam Türkiye hava sahası üzerindeyken F-16'lar tarafından Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirildi. Yapılan incelemelerde ele geçirilen şüpheli malzemelere el konuldu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dün akşam saatlerinden Rusya'dan kalkan Suriye'ye ait bir yolcu uçağının Esenboğa Havalimanı'na indirilmesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bu konudaki gerekli açıklamaları Dışişleri Bakanlığı tarafından an be an yapıldığını ve kamuoyunun bilgilendirildiğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

''Dün Rusya'dan Suriye'ye giden bir yolcu uçağı, taşıdığı yük nedeniyle kuvvetli şüpheler nedeniyle Esenboğa Havalimanı'na indirildi ve burada yüküyle ilgili incelemeler uzmanlarca yapılarak, yükünün sivil havacılık kurallarına aykırı bir yük olduğu kanaati ile bunlara el konuldu, yükü indirildi ve 22.30 itibariyle de uçağın yolcuları ile birlikte yoluna devam etmesine izin verildi. Olay budur.''

Yıldırım, yapılan bu işlemin tümünün uluslararası sözleşme ve ulusal mevzuattan kaynaklandığına işaret ederek, şöyle devam etti:

''Sivil havacılılıkla uğraşan, sivil havacılık maksatlı uçuş yapan uçaklar, hiçbir şekilde askeri malzeme, silah niteliğindeki malzemeyi taşıyamazlar. Eğer böyle bir taşıma yapacaklarsa 10 gün öncesinden ilgili ülkenin makamlarından izin alma zorunluluğu var. Hem Chicago Anlaşması hem sivil havcılık kanunu hem Türkiye kuralları bunu öngörüyor. Türkiye, ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan haklarını kullanarak böyle bir işlem yapmıştır.''

Türkiye'nin kullandığı bu tasarrufla ilgili Suriye'nin şikayet hakkına ilişkin bir soruya da yanıt veren Yıldırım, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin amacı, hava sahasının, güvenli şekilde kullanılması, insanları öldürecek işlere, asla ve asla yardımcı olmamasıdır. Hava sahası her zaman barışçıl amaçla kullanılmalı. Aksi halde biz ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan haklarımızı kullanırız. İşte bugün de kullandık, gerekirse bundan sonra da kullanırız''

Yıldırım, Türk hava sahasından Suriye'ye geçişe izin verilip verilmeyeceği yönündeki bir soruya da, ''Bizim hava sahamızdan uçacak uçakların emniyeti bizlerden soruluyorsa başka ülkelerden transit geçiş yapacak uçakların güvenliği garanti edilmediği sürece biz risk almayız ve ona göre hareket ederiz'' karşılığını verdi.