Başbakan Davutoğlu: Gerekirse Suriye'ye kara gücü göndeririz

Türkiye’nin gerektiği takdirde Suriye’ye kara gücü gönderebileceğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ancak biz yine de bir uluslararası mutabakatı tercih ederiz” dedi.

Anadolu Ajansı 04.05.2016 - 11:20 | Son Güncelleme : 04.05.2016 - 11:24

Başbakan Davutoğlu: Gerekirse Suriye'ye kara gücü göndeririz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, El Cezire'de Suriye, Rusya, İran, Mısır, terör örgütü PKK, sığınmacı sorunu ve Avrupa Birliği’ne ilişkin soruları yanıtladı.

Terör örgütü PKK’yla diyalog kurmanın mümkün olmadığını ifade eden Davutoğlu, “Daha önce de onlarla diyalog kurmamıştık. Onlar tarafından verilen bir taahhüttü. Sayın Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık döneminde başlatılan bir çözüm süreci vardı. Daha sonra gelen, benim başkanlığını yaptığım hükümetler bu süreci götürmeye devam etti. Ancak PKK silahı bırakma ve terör eylemlerinden vazgeçme yönündeki taahhütlerini yerine getirmedi. Şu an Türkiye’de teröre son vermeden bu sürecin yeniden başlaması söz konusu değil. Türkiye’nin tüm kentleri, köyleri ve dağları terörden arınıncaya kadar operasyonlarımız devam edecek” diye konuştu.
Kilis’e roket atmaya devam ettikleri sürece IŞİD’in hedef alacaklarının altını çizen Davutoğlu, “Aslında hiçbir ülke Türkiye kadar IŞİD ile mücadele etmedi” dedi.

"GEREKİYORSA KARA GÜCÜ GÖNDERİRİZ"

Davutoğlu, “Kara güçlerinizi Suriye’ye göndermeyi düşünüyor musunuz? Türkiye her zaman Suriye'de bir güvenli bölge istedi” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Eğer gerekiyorsa göndereceğiz. Kara güçleri elzem duruma gelirse göndeririz. Kendimizi müdafaa etmek için gerek Türkiye’nin içinde, gerek dışında her türlü tedbiri almaya hazırız. Aslında BM tarafından alınan çok sayıda karar var DAEŞ ile mücadele konusunda. Dolayısıyla gerek nefsi müdafaa gerek DAEŞ ya da diğer terör grupları ile mücadele perspektifinden bu kararlar şimdiden bize meşruiyet sağlıyor. Ancak biz yine de bir uluslararası mutabakatı tercih ederiz. Çünkü DAEŞ tüm dünyayı ilgilendiren bir konu.”

“RUSYA İLE İLİŞKİMİZİ İYİLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Bir soru üzerine Rusya ile ilişkileri de değerlendiren Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’nin Rusya’ya, Rusya’nın da Türkiye’ye ihtiyacı var. Uçak olayı Rusya karşı bir olay değildi. Orası Suriye toprağı. Uçağın kimliği de belirsizdi. Toprağımızı ve hava sahamızı koruma hakkına sahibiz. Ancak Rusya olayı kendisine karşı atılmış bir adım olarak algıladı. Oysaki o olay bize karşıydı. Uçak bizim hava sahamızı ihlal etti. Umarız bunu anlayacaklar. Yeniden eskisi gibi Rusya ile iyi bir ilişki sürdürmek istiyoruz. Hatta eskisinden de daha iyi...” dedi.

“SIĞINMACILARI KOZ OLARAK KULLANMIYORUZ”

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları Avrupa Birliği’ne karşı koz olarak kullanıldığı eleştirilerini de değerlendirdi.

Ahmet Davutoğlu, “Avrupa’nın tutumu ne olursa olsun onlara yardım edeceğiz. Kapılarımızı ve kalplerimizi onlara açacağız. Avrupalılar bizim ne yaptığımızı iyi biliyor. Dolayısıyla sığınmacıları koz olarak kullanmıyoruz. Ancak sığınmacılar Avrupa’ya geçip orada kriz oluşturuyorlarsa Avrupa ile oturup bu krizi çözmemiz gerekir” diye konuştu.

İran ile Türkiye’nin Suriye konusunda farklı düşündüğünü ifade eden Davutoğlu, “İran’ın tutumunu beğenelim ya da beğenmeyelim. Bu bölge hepimize ait. Olası bir siyasi çözümü bulmak için onlarla istişarelerimizi devam ettireceğiz” dedi.

“ESAD YÖNETİMDEN VAZGEÇMELİ”

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın savaş suçu işlediğini söyleyen Davutoğlu, “Koordinasyon yürütmek için bir kanal yok. Olmayacak da” diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle konuştu: “300 bin Suriyeliyi öldürdükten sonra Suriye’yi yönetmeyi devam edemez. Suriye nüfusunun üçte birini sığınmacı duruma düşürdükten sonra ve halkına karşı kimyasal silah kullandıktan sonra ülkeyi idare etmeye devam edemez. Samimi bir özeleştiri yapması gerekiyor ve kötü bir sonla karşılaşmadan yönetimden vazgeçmesi gerekiyor.”

MISIR’LA İLİŞKİLER

Davutoğlu, Türkiye ile Mısır ilişkileriyle ilgili olarak ise “Siyasi tutukluların meselesi hallolursa ve hayat normalleşirse Mısır ile ilişkiler düzelir. Mısır’ın insan haklarına saygı duymasını istiyoruz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...