Adalet Bakanı Jeff Radebe, gergedanları boynuzları için öldüren çetelere karşı Zimbabwe, Swaziland ve Lesotho'yla sınır kontrolünü sıkılaştıracaklarını açıkladı.

Çeteler, gergedan boynuzlarını Asya ve Orta Doğu ülkelerine satıyor.

Güney Afrika Çevre Bakanlığı, 2011 yılında kaçak avcıların öldürdüğü gergedan sayısının rekor bir rakam olan 450'ye tırmandığını söylüyor.

Gergedanları avlayan çetelere karşı yaklaşık 600 takviye asker görevlendirilecek.

Bu askerlerden bir kısmını orduda görevli mühendisler oluşturuyor. Adalet Bakanı Radebe, mühendislerin 140 kilometre uzunluğundaki Zimbabwe-Mozambik sınırında dikili tel örgüyü tamir edeceklerini kaydetti.

Öldürülen gergedan sayısındaki tırmanış, özellikle Çin ve Vietnam'da gergedan boynuzundan yapılan geleneksel ilaçlara talebin hızla artmasıyla açıklanıyor.

Ancak bilim insanları, gergedan boynuzunun insan tırnağı ile aynı maddeden oluştuğunu ve bugüne değin tıbben hiçbir tedavi özelliğinin kanıtlanmadığını vurguluyor.
20 bin kaldı

Buna karşın Asya ülkelerinde gergedan boynuzu karaborsada kilosu 55 bin dolardan el değiştirir hale geldi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, dünya çapında sadece 20 bin dolayında kalan gergedan nüfusunun yüzde 70'ten fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Hükümet, türü tehlikeye giren bu hayvanları korumak için gergedan boynuzu ticaretini yasalaştırmanın daha etkin bir yol olup olmadığını incelemek üzere bir komisyon atadı.