Meslekte 30 yılını dolduran deneyimli polis muhabiri Adnan Gerger, yazmanın, bireyin var olma ve farkındalık adına hayata meydan okumasının yanı sıra insanca, özgürce ve aşkla yaşamasının bir eylemi olduğunu belirterek, yazmanın bireyin çağdaş duyarlılığının ve toplumsal bilincinin de işlevi olması gerektiğini söyledi.

İlişkili Haberler


''Roman'' dalında ''Yunus Nadi Ödülü''nü almasının her şeyden önce bir onur olduğunu ifade eden Gerger, şu görüşleri dile getirdi;

''Yunus Nadi Ödülü, edebiyat dünyasının en önemli ödüllerinden bir tanesi. Çünkü Yunus Nadi Ödülü, Türk edebiyatının bir pusulası, rehberi aynı zamanda. Ben aynı zamanda bir gazeteciyim ve Yunus Nadi'nin meslektaşı olmaktan onur duyuyorum. Meslekte 30 yılımı geride bıraktım ve çok sayıda gazetecilik ödülleri aldım, ama bu ödül benim için çok önemli.

Bu ödülü almanın ağır bir sorumluluğu olduğunu da bilincindeyim. Bundan sonra üreteceğim kitapların bu ödüle layık olmasına çalışacağım ve bu ödülü daha da aşmam gerektiğine inanıyorum. Bundan sonraki kitaplarımı, yapıtlarımı bunu düşünerek yazacağım.''

İlk romanı ''Faili Meçhul Öfke''ye kadar 10 öykü ve şiir kitabının yayımlandığını belirten Gerger, 4 yılda yazdığı romanının ''Tarihsel Roman'' kategorisinde değerlendirilmesini istediğini vurguladı.

Türkiye'de son 30 yılda olup bitenleri anlattığı romanını, ''son 30 yılda yaşadıklarının damıtılmış hali'' olarak niteleyen Gerger, nehir kitaplarının ilkini okuyucu ile buluşturduğunu, romanın devam edeceğini ve 2 kitap daha çıkacağını söyledi.

Adnan Gerger, sancılı bir dönemden geçen ülkede neler yaşandığını herkesin bilmesi için kaleme aldığı romanında, Türkiye'deki yaşanmışlıkları, ülkenin yakın tarihini ve gizli kalan yönlerini ortaya çıkarmaya çalıştığını ifade etti.

Romanında, gazetecilikte edindiği ve gözlemlediği yaşanmışlıkları anlattığını kaydeden Gerger, ''Çünkü bir olayın öncesini, sonrasını, neler olup bittiğini ve perde arkasını birebir ilk ağızdan öğrenen kişiyim. Bu gerçekleri yazmak boynumun borcuydu, bunu yaptım. Ben kitabı yazarken hayatları kurgulamadım, kurgulanmış hayatları kitabımda anlattım'' diye konuştu.