Gerginlik sonrası Türkiye sınırları açtı

PYD ile IŞİD arasındaki çatışmalardan kaçan Suriyeliler, Türkiye sınırına akın etti. IŞİD'den kaçanların geçişine izin verildi. Suriyeli Kürtler kontrollü bir şekilde Türkiye'ye geçiyor.

19.09.2014 - 13:50

Gerginlik sonrası Türkiye sınırları açtı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin Dikmetaş köyü sınırında dünden beri bekleyen Suriyelilerin geçişine izin verildi. Suriyelilerin Türkiye'ye girişleri kontrollü bir şekilde yapılıyor.

Çoğu kadın ve çocuk olan Suriyeliler şimdilik Oylum Köyü'nde bulunan boş bir okula yerleştirilecek.

Suriyelilerin geçişine izin vermeden önce gerginlik yaşandı. Türkiye tarafında, sığınmacıların yanına gitmek isteyen bir gruba asker izin vermedi.

Grup ile askerler arasında gerginlik yaşandı. Dağılmamakta direnen gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi.

Suriyelilerin bulunduğu tarafa da gaz bombaları düşerken, gazdan etkilenenler panik yaşadı.

Suriyeli bir kadın kaçarken yasak bölgeye girdi. Mayına basan kadın, ağır yaralandı.

Yaralı kadın, Türkiye tarafına geçirilerek Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

PYD güçleri ile çatışan IŞİD militanlarının sınıra 6 kilometre mesafeye kadar yaklaştığı öğrenildi.

NUMAN KURTULMUŞ'TAN AÇIKLAMA
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırılarından kaçan binlerce Suriyelinin Türkiye’ye geçiş yapmasıyla ilgili NTV'ye değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD'in, Türkiye sınırına 7-8 kilometre kadar yaklaştığına dikkat çeken Kurtulmuş şöyle konuştu:

''Şu anda bir göç dalgası var. Biz komşu olarak, dost olarak, kardeş olarak, akrabalarımız olarak bu gelen kardeşlerimizi büyük bir misafirperverlikle sınırın bu tarafına alma kararını verdik. Çünkü önceki kararımız mümkün olduğu kadar sınırın öte tarafında insani yardımları yapmaktı. Ama maalesef 7-8 km yakınımıza kadar IŞİD'in yaklaşmış olması hele dün akşam üzeri orada PYD için bir kale niteliğinde olan bir köyü de ele geçirmeleriyle birlikte bir dirençle de karşılaşmamış olmaları orada sınırın öbür tarafında bekleyen kardeşlerimizin hayatını risk altına sokmuş oldu. Bu riski göze alamadık. Herhangi bir risk ile karşı karşıya kalmamak için sınırlarımızı açtık. Bu insani sorumluluktur, bir kardeşlik, bir komşuluk vazifesidir. Öncelikli olarak akrabası olanlar akrabalarının yanlarına yerleştirilecekler. Diğer insanlar da burada zaten artık bu konuda ciddi bir tecrübe kazanmış olan AFAD ve Kızılay tarafından misafir edilecek.''

VALİ KÜÇÜK: SINIRIMIZLA İLGİLİ TEHDİT YOK
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, NTV yayınında yaptığı açıklamada, “Birkaç bin daha artabilir, 6-7 bine ulaşabilir. Uygun yerlere yerleştirilecektir. Sınıra geldikçe alıyoruz. Bölgede sıkışıklık var, kaçacakları alan kalmadı. Biz planlamamızı yapmıştık, kimin nerede kalacağı belli. Kendi sınırımla ilgili bir tehdit yok. Kendi sınırlarımızla ilgili güvenlik güçlerimiz gerekli tedbirleri aldı” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...