Gerze'de nöbet

Sinop, Gerze'de açılmak istenen termik santrale karşı köylülerin tepkileri sürüyor...

Gerze'de nöbet

Sinop, Gerze’nin Yaykıl Köyü’ne kurulmak istenen termik santrale karşı Gerze halkının tepkileri sürüyor.

Gerzeliler uzun bir süredir termik santrale karşı mücadele ediyorlardı.

Bu mücadele yaklaşık bir aydır nöbete dönüştü. Gerzeliler sondaj makinelerinin çalışma yapmasına engel olmak istediklerinde ise güvenlik güçleri ile karşı karşıya geliyorlar.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Sinop'un Gerze ilçesi Yaykıl Köyü'nde yapımı planlanan termik santralin çevreye ve insana vereceği kalıcı, uzun vadeli zararların bilincinde olan yöre halkının çevre duyarlılığı ile bilincinin, baskı ve zulümle yok edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Altay, "Aylardan beri 24 saat nöbet tutarak yaşadıkları yerleri gelecek kuşaklara tertemiz devretmek isteyen Yaykıl köylüsüne devletin jandarması ve polisi tarafından uygulanan şiddetin hiçbir demokratik ölçütle bağdaşmadığını belirtti... Altay, bölgede halen gerginliğin sürdüğünü ifade ederek, ''İçişleri Bakanı'nı göreve çağırıyorum; vatandaş ile kolluk kuvvetlerini karşı karşıya getiren bu anlamsız süreci derhal durdurdun. Kolluk kuvvetlerinin karşı karşıya gelmesi gereken unsur köylüler değil, teröristlerdir'' diye konuştu.

Gerze'deki gerginlik devam ederken, termik santral projesini yürüten Anadolu Grubu'nun ürettiği tüm markaları boykot etmeye yönelik bir kampanya da başlatıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...