Gezi davasında Bayülgenli savunma

Gezi davasında yargılanan üniversite öğrencisi sanık, savunmasında "O gün Taksim'e konsere gitmiştim. Hatta ünlü şovmen Okan Bayülgen de vardı" ifadelerine yer verdi.

22.04.2014 - 23:11

Gezi davasında Bayülgenli savunma

Taksim'deki Gezi Parkı olaylarına ilişkin, çoğu üniversite öğrencisi 56 sanığın, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek" suçundan yargılanmasına başlandı İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 42 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmada söz alan bazı sanıkların avukatı Arzu Becerik, davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve Anayasa hükümleri doğrultusunda ifade özgürlüğüne yönelik bir dava olduğunu belirterek, "Bu nedenle biz derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Beyanda bulunan diğer sanık avukatları da, sanıklardan ele geçirilen deniz gözlüğü ve baret gibi gereçlerin suç unsuru sayılamayacağını ve bu yönde İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği bir beraat kararı bulunduğunu söylediler. Avukatlar, sanıkların beraatini talep etti.

Savunma yapan sanıklardan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Cengiz Han Cora, anayasal hakkını kullanarak Gezi Parkı eylemlerine katıldığını belirterek, "O gün Taksim'e konsere gitmiştim. Hatta ünlü şovmen Okan Bayülgen de vardı" dedi.

Hakim Ali Can Apaydın'ın, "O da konsere mi geldi?" diye sorduğu Cora, "O eyleme gitti. Ben de konsere gittim" diye cevap verdi.

Gezi Parkı eylemlerine milyonlarca insanın katıldığını ve 56 kişinin burada yargılanmasının doğru olmadığını savunan Cora, "Savcılar soruşturmayı doğru yapsaydı bugün burada biz değil polisler olacaktı. Biz de 1 Mayıs'ı rahat rahat kutlayacaktık. 1 Mayıs'ta aynı manzaraları yine göreceğiz" diye konuştu.

Duruşmada savunma yapan diğer sanıklar da, anayasal haklarından doğan protesto eylemi gerçekleştirdiklerini, ancak suç kasıtlarının olmadığını belirterek beraatlerine karar verilmesini talep ettiler.

Sanık savunmaları ve avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, savunması alınan sanıkların duruşmalara katılma zorunluluğunu kaldırırken, diğer sanıkların savunmalarının alınması için duruşmayı erteledi.

ADLİYE ÖNÜNDE MÜDAHALE
Bu arada duruşmanın ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde davaya ilişkin açıklama yapmak isteyen sanık ve avukatlardan oluşan gruba polis, açıklamayı meydanda yapmaları gerektiği yönünde uyarılarda bulunmasının ardından kalkanlarla iterek müdahale etti. Müdahale sonrası gruptakiler, adliye önündeki meydanda açıklama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 30 Haziran 2013'de Gezi Parkı eylemlerine katılan sanıkların 2911 sayılı "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...