Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) dünkü toplantısında, "çözüm süreci"nde gelinen aşamanın değerlendirildiği, sürecin kalıcı bir güven ortamı sağlayacak şekilde devam etmesi için alınması gereken tedbirlerin görüşüldüğü bildirildi. Toplantıda ayrıca son günlerde gerçekleşen toplumsal olayların da değerlendirildiği belirtildi.

MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında "çözüm süreci"nde gelinen aşamanın değerlendirildiği vurgulanarak, "Sürecin kalıcı bir güven ortamı sağlayacak şekilde devam etmesi için alınması gereken tedbirler görüşülmüştür" ifadesi kullanıldı.

Bildiride, Reyhanlı ilçesinde yaşanan saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar için duyulan derin üzüntünün toplantıda dile getirildiği, ilçede hayatın normale döndürülmesi amacıyla alınan tedbirlerin incelendiği ifade edildi.

MGK'da Gezi Parkı olayları da ele alındı. Bildiride "Son günlerde gerçekleşen toplumsal olaylar değerlendirilmiştir" denildi.

SURİYE VE IRAK'TAKİ GELİŞMELER
Suriye'deki gelişmelerin bütün boyutlarıyla ele alındığı belirtilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Ülkede, ihtilafın halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda sona erdirilmesine yönelik yürütülen çabalarda gelinen aşama ve atılması gereken adımlar görüşülmüştür.

Ülkemizdeki barınma merkezlerinde bulunan ve sayıları iki yüz bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da gözden geçirilmiştir.

Bugün meydana gelen saldırıda şehit olan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu'nun kaybından duyulan derin üzüntü dile getirilmiş, bu vesileyle Iraklı kardeşlerimize taziye dilekleri ifade edilmiştir.

Irak'ta son günlerde artış gösteren şiddet ve terör eylemleri kınanmış, bu ülkenin huzur ve istikrara kavuşturulmasına yönelik çabaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır."