Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Belediyesi ve Ordu Valiliği'nin katkılarıyla düzenlenecek olan 16. Gezici Festival, 3-19 Aralık tarihleri arasında sırasıyla Ankara (3-9 Aralık), Artvin (10-16 Aralık) ve Ordu (17-19 Aralık) illerinde konaklayacak.

Bu yıl "Darbe!" temasıyla yola çıkacak Gezici Festival'in yeni keşiflere olanak sağlayan yarışmalı bölümü geçen yıl olduğu gibi Artvin'de yapılacak. Peru'dan Macaristan'a, Çin'den Romanya'ya toplam 10 film Altın Boğa Ödülü için yarışacak.

16. Gezici Festival programında ayrıca; askeri darbelerin pek çok ülkenin geleceğini nasıl kararttığını ve insan hayatlarını yok ettiğini anlatan filmlerden oluşan "Uygunadım Hayatlar!", Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini buluşturan "Türkiye Sineması 2010", vizyon öncesi izleme fırsatı sunan "Özel Gösterimler", İsveçli ikili Ola Simonsson ve Johannes Stjarne Nilsson'un kısa filmlerini içeren bir toplu gösterim, kentsel dönüşüm projelerinin kent haritası kadar insanların hayatlarını da değiştirdiğine dikkat çeken "Kentinde Mülteci", taşra hikayelerine selam gönderen "Taşrada Var Bir Zaman", aralarında Niki Caro, Grant Lahood gibi ustaların kısa filmlerinin de bulunduğu "Kısaca Yeni Zelanda", Festival'in olmazsa olmazları "Kısa İyidir" ve "Çocuk Filmleri" bölümleri yer alacak.

Gezici Festival'in afişini ilk festivalden bu yana olduğu gibi Behiç Ak çizdi ve grafik tasarımını Yeşim Demir gerçekleştirdi.