Gezi'de 12 kişi serbest

Taksim'de 8 Temmuz'daki Gezi Parkı protestolarında gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen, 12 kişi serbest bırakıldı.

11.07.2013 - 15:22

Gezi'de 12 kişi serbest

İstanbul'da 8 Temmuz'daki Gezi Parkı protestolarında gözaltına alınan aralarında Mücella Yapıcı'nın da olduğu 12 kişi mahkemedeki sorgularının ardından serbest bırakıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Yerleşkesi'ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü'nce gözaltına alınan ve Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen 50 kişinin ifadeleri, soruşturmayı yürüten savcılık tarafından alınmıştı.

Savcılık, şüphelilerden 38'ini "kuvvetli şüpheye ilişkin bağlantı kurulamadığı" gerekçesiyle serbest bırakırken, aralarında Taksim Dayanışması Sekreteryası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da bulunduğu 12 şüpheliyi tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Şüpheli 7 kişiye "polise mukavemet" ve "2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek"; aralarında Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu'nun da bulunduğu 5 şüpheliye ise "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "polise mukavemet" ile "2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek" suçlaması yöneltildi.

Zanlıların ifadesini alan mahkeme, kararını gece saatlerinde açıkladı.

Mahkeme; Akif Burak Aklar, Ayşe Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Ahmet Kamil Tekerek, Beyza Metin, Ender İmrek, Mehmet Sabri Orcan, Süleyman Solmaz, Haluk Ağabeyoğlu, Arda Mustafa Aytaç, Aral Demircan, Erdem Ateş'in serbest bırakılmasına karar verdi.

'TWITTER'DA POLİS DÜŞMAN GÖSTERİLDİ'
Bu arada polis tarafından hazırlanan fezlekenin detayları da ortaya çıktı. 35 sayfalık fezlekede sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar geniş yer tutuyor.

Gezi Parkı protestoları; Taksim Dayanışması, bölücü ve sol yapılar başta olmak üzere bazı STK'lar ve siyasi partiler tarafından yapılan eylemler olarak nitelendiriliyor.

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalarla polisin düşman gibi lanse edildiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca olaylar nedeniyle esnafın zarara uğradığı belirtiliyor.

Fezlekede, Taksim Dayanışması üyelerinden Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu'nun “olayları organize ettiği ve yönlendirdiği" de iddia ediliyor.

Taksim Gezi Parkı'nın 3 gün önce halka açılması ve kısa süre sonra kapanmasının ardından yapılan protestolarda 50 kişi gözaltına alınmış, bazılarının evlerinde aramalar yapılmıştı.

Şüpheliler arasında bulunan Taksim Dayanışması üyelerinden Mücella Yapıcı dün sağlık kontrolünün ardından cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...