"Gıdanın geleceği"

Dünyaca ünlü ekoloji düşünürü ve bilim insanı Vandana Shiva ile Slow Food hareketinin kurucusu Carlo Petrini İstanbul'a geliyor.

15.05.2009 - 08:01

"Gıdanın geleceği"

Dünyaca ünlü ekoloji düşünürü, aktivist, bilim insanı Vandana Shiva Türkiyeye geliyor. Dr. Vandana Shiva'nın katılacağı 27-28 Mayıs tarihlerinde Istanbul Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan “Gıdanın Geleceği” etkinliklerinin bir diğer ünlü konuğu ise Slow Food hareketinin yaratıcısı Carlo Petrini.

İki gün sürecek toplantı ve etkinlikler Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü, Slow Food Türkiye ve GDOya Hayır Platformu tarafından düzenleniyor.

Yeterli ve sağlıklı gıdaya erişmenin temel bir insanlık hakkı olduğu görüşünden yola çıkarak, gıda bağımsızlığı ve gıda egemenliği kavramlarını temel alan etkinlikte iki ünlü konuğun sunumları dışında Türkiye'deki durumun ele alındığı paneller ve değişik konularda atölye çalışmaları da yer alacak. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğretim üyesi Prof. Dr. Neş'e Bilgin ve Çiftçi Sendikaları Başkanı Abdullah Aysu gıda konusunu ülkemizdeki durum açısından değerlendirecekler.

Atölye çalışmalarında, gıda üretiminde biyoçeşitliliğin korunması, üreticiden tüketiciye adil gıda zincirlerinin kurulması, su kaynaklarının paylaşımı ve hızla yok olan geleneksel bilgi birikiminin belgelenmesi gibi konularda varılan sonuçların ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşılması hedefleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...