Giresun Valisi emin: 10 numara yağ

Giresun Valisi, 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiğini belirtmekle birlikte, kendi fikrini açıkladı.

Haberler 09.06.2011 - 21:27

Giresun Valisi emin: 10 numara yağ

İstanbul'dan Rize'ye giden yolcu otobüsünü dün Giresun'da yaptığı kazada 9 kişi yanarak ölmüş, 34 kişi de yaralanmıştı.


Trafik uyarı işaretlerine çarparak devrilen otobüsün, kaza sonrası mı alev aldığı yoksa alev alması nedeniyle mi kaza yaptığı tartışılıyor.

"Bilirkişi raporu ortaya koayacak" diyen Giresun Valisi Dursun Ali Şahin kendi fikrini açıkladı: Neden 10 numara yağ...

Vali Şahin, ölümlü kazayla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Bazı gazetelerde konuyla ilgili bilgi kirliliği oluştuğunu ifade eden Şahin, ''Bir defa şoförün uyuduğu konusunda ben aynı fikirde değilim. Henüz 400 metre ilerisinde yolcu indiren ve 60 kilometre hızla giden, şehir merkezinde yolcu indiren bir şoförün hemen böyle uyuması pek o kadar mantıklı gelmiyor bana. Uyuduğunu pek zannetmiyorum. Şu anda bu kesinlikle söz konusu değil. Bunu yolculardan dinledim'' diye konuştu.

10 NUMARA YAĞ
Şahin, fiyatın yüksek olması nedeniyle araçta 10 numara yağ kullanıldığının tahmin edildiğini belirterek, ''Herkes bilir ki mazotta kesinlikle parlama olmaz. Mazotta parlama olmadığına göre ilk akla gelen fiyatın yüksek olması nedeniyle 10 numara yağ kullanılması sonucu artık nereden alev almışsa araç bir anda alev topuna dönüştü.

"HAREKET HALİNDEYKEN YANMAYA BAŞLAMASI"
Şoför de kendi inisiyatifini kaybedip araç rotasından çıkarak direklere çarpıp yanmasını sürdürdü. Görgü tanıklarınca aracın daha hareket halindeyken yanmaya başlaması 10 numara yağ kullanıldığının bir sonucudur. Birden parlaması aracın bir alev topuna dönüşmesi bunun bir göstergesidir.

Önümüzdeki günlerde bilirkişi raporu olayın aydınlanmasını sağlayacak. Yol güzergahlarında 10 numaralı yağ satan bazı yerlerin tabelalarını gördüm. Hemen ekip gönderip bu tabelaları kaldırttım.

Sayfa Yükleniyor...