Giresun'da trafik faciası: 9 ölü

Giresun'da trafik tabelasına çarparak devrilen ve alev alan otobüste 9 kişi yanarak hayatını kaybetti. Vali Şahin, araçtaki yangına kullanılan 10 numaralı yağın neden olduğu üzerinde durulduğunu vurguladı.

Haberler 08.06.2011 - 08:33

İstanbul'da Rize yönüne giden yolcu otobüsü Soğuksu Mahallesi'nden geçen çevre yolunda trafik uyarı işaretlerine çarptı. Çarpmanın etkisiyle devrilen otobüs alev aldı.


Kısa sürede büyüyen yangına Görele Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti.

Yangın sonrasında ilk belirlemelere göre 9 kişi feci şekilde yanarak can verdi.

Kazada yaralanan 35 kişi ise ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Bu arada, kazada yaralanan yolculardan 3'ü Trabzon'daki hastanelere getirildi.

'ÇARPMADAN SONRASINI HATIRLAMIYORUM'
Hafif yaralanan Mustafa Çolak, otobüsün trafik levhalarına çarpıp devrildiği, gerisini hatırlamadığını söyledi.        

Yolcu otobüsünde 4'ü personel toplam 44 kişinin bulunduğu öğrenildi.

ŞOFÖR UYUMUŞ
Otobüsün şoförünün uyuduğu için kazanının meydana geldiği iddia edildi.

Bu arada yolcu otobüsünü kullanan şoförlerin baba-oğul olduğu öğrenildi.

Otobüsü oğul Ali Yılmaz'ın kullandığı, baba Necip Yılmaz'ın ise kaza sırasında şoförler için ayrılan bölümde istirahat ettiği bildirildi. Ali Yılmaz'ın olay yerinde öldüğü, yaralanan Necip Yılmaz'ın ise ilk tedavisinin Görele Devlet Hastanesi’nde yapıldığı belirtildi.

'BAGAJDA PATLAMA OLDU'
Yanan yolcu otobüsünün sahibi ve bir turizm firmasının işletme müdürü Rüştü Çakır, otobüsteki patlamanın belirtildiği gibi otobüs direğe çarptıktan sonra değil çarpmadan önce meydana geldiğini savundu.

Yedek kaptanın ifadesine göre, bir patlama olduktan sonra otobüsün kontrolden çıkarak direğe çarptığını ve ardından da otobüste yangın çıktığını ifaden eden Çakır, şunları söyledi:

''Patlamanın neden kaynaklandığı bilinmiyor. Seyir halinde iken otobüsümüzde aniden bir patlama oluyor. Ondan sonra kaptanımız, direksiyon hakimiyetini kaybedince yolun solundaki direğe vuruyor ve araçta yangın çıkıyor. Otobüsümüzün içinde bulunan yolcularla da birebir görüşme yaptım. Patlama oluyor ondan sonra yangın çıkıyor. Patlamanın yakıt deposundan kaynaklandığını düşünmüyoruz. Otobüsümüz daha bir aylık, sıfır bir araç. Bagajdan bir patlama sesi geliyor. Patlama sesi geldikten sonra kaptan direksiyon hakimiyetini kaybederek direğe vuruyor ondan sonra yangın otobüsün ön tarafında çıkıyor.''

10 NUMARALI YAĞ ÜZERİNDE DURULUYOR
Vali Dursun Ali Şahin ise kazayla ilgili incelemenin devam ettiğini belirterek, ''Herhangi bir sabotaj veya saldıran şüphelenmiyoruz'' dedi.

Şahin, Görele sahil yolunda 3 yolcu bıraktıktan sonra yaklaşık 60 kilometre hızla giden otobüsün üst uyarı trafik levhasına çarparak yan döndüğünü ve alevler içinde kaldığını, araçtaki yangına kullanılan 10 numaralı yağın neden olduğu üzerinde durulduğunu vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...