'Tasarruf' için yapıldı, Meclis'i karıştırdı

TBMM Genel Sekreterliği'nin, 17 Aralık soruşturmasına yönelik bilgilerin yer aldığı kağıtlardan not defteri bastırması tartışma konusu oldu. Yapılan açıklamada, bilgilerin gizli olmadığı ancak olayla ilgili inceleme başlatıldığı kaydedildi. CHP'li Levent Gök ise söz konusu not defterlerini Meclis kürsüsünden gösterdi.

Haberler - ntv.com.tr 29.01.2015 - 17:50

'Tasarruf' için yapıldı, Meclis'i karıştırdı

TBMM'de 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere kurulan soruşturma komisyonunun raporu, Genel Kurul'daki oylamanın ardından yeniden gündeme geldi.

Sebep ise 17-25 Aralık sürecine ait tapelerin ve 4 eski bakanla ilgili komisyon raporunun yer aldığı kağıtların tasarruf amacıyla yeniden kullanılması.

Habertürk'ün haberine göre; TBMM Genel Sekreterliği "tasarruf" için bir tarafı kullanılmış kâğıtlardan oluşan küçük not defterleri bastırdı. 

AMAÇ TASARRUF

Üzerlerinde ‘Çevre Dostu’ yazılı küçük not defterleri, iktidar ve muhalefet kulisi başta olmak üzere Meclis’te birçok yere dağıtıldı. Defterlerde, tasarrufun önemine ilişkin uyarı yazılarına yer verilirken, “geri dönüşümün teşvik edilmesi, kâğıtların geri dönüşüm kutularına atılması, gereksiz yanan lambaların söndürülmesi, diş fırçalarken, banyo yaparken suyun boşa akıtılmaması, enerji tasarruflu ürünler kullanılması ve elektrikli cihazların fişlerinin çekilerek kapatılması” gibi öneriler de sıralandı.

GİZLİ RAPORLAR NOT DEFTERİNDE

Ancak bu önerilerin yanı sıra not defterlerinde; eski bakanlar Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış ve Muammer Güler’le ilgili soruşturma komisyonu tarafından hazırlanan raporun da yer aldığı görüldü.

Raporda Erdoğan Bayraktar ve Zafer Çağlayan’ın telefon görüşmelerine ilişkin tapelerin de olduğu öğrenildi.

Tapelerin, ses kayıtlarıyla uyumluğu olduğuna dair rapor da not defterlerinde yer aldı.

TBMM'DEN AÇIKLAMA: GİZLİ DEĞİL

Konuyla ilgili TBMM'den bir açıklama geldi. Meclis Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada not defterlerinde yer alan söz konusu dökümanların gizli olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TBMM'de çevrenin korunması ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakılmasına destek olunması amacıyla "Çevre Dostu Meclis" projesi kapsamında bir dizi etkinlik hayata geçirilmiştir. Bunlardan biri de kullanılmış kağıtların bloknot haline getirilmesidir. TBMM Basımevindeki atık kağıtlar bu çerçevede biriktirilmekte ve tekrar kullanılmak üzere bloknot yapılmaktadır.

Söz konusu habere konu olan belge ve tutanaklar bastırılarak dağıtılan ve TBMM'nin internet sayfasında da yer alan 9/8 esas numaralı Meclis Soruşturma Komisyonu raporunda yer almakta olup herhangi bir gizliliği bulunmamaktadır. Nitekim habere ait fotoğraflarda yer alan “S.Sayısı 681ö ibaresi de kullanılan kağıtların komisyon raporundan artan müsveddeler olduğunu açıkça göstermektedir. TBMM'de geri dönüşümü ve tasarrufu teşvik amacıyla başlatılan atık kağıtların bloknot olarak yeniden değerlendirilmesi uygulaması yaklaşık 2 yıldır devam etmektedir.Kamuoyunun bilgisine sunulur."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konuyla ilgili açıklama yapan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili bazı tapelerin Meclis'te bloknot haline getirilmesi konusunda, "TBMM Başkanlığı'nın inceleme başlattığını" söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de söz konusu not defterlerini TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yaparken kürsüden gösterdi.

CHP'nin tasarı üzerinde değişiklik önergesi üzerinde söz alan Gök, iktidarın yolsuzluk konusunda sınıfta kaldığının, geçen hafta yapılan Yüce Divan oylamasıyla belli olduğunu savundu. Gök, dilleri döndüğünce Türkiye'deki yolsuzlukları anlatmaya çalıştıklarını belirterek, bin 178 sayfalık dört eski Bakan ile ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu Raporu'nu gösterdi.

Kendilerinin raporu halka nasıl anlatacaklarını düşünürken, Meclis
Başkanlığı'nın önemli bir çalışma yaparak, herkese okunabilir ve 40-50 sayfalık
bloknotlar gönderdiğini anlatan Gök, şöyle konuştu:

"Bin 178 sayfalık raporu okumayanların bilgisine sunuyorum. Ne var bu bloknotlarda. Bu bloknotta Rıza Sarraf diyor ki 'Abi yarın güzel bir çukulata kutusu yaptır, çok pahalı olmasın, bir tane de gümüş tepsi al, 500 bini yerleştir içine, E'ye götür ver.' Gerçekten okunması, cebe koyması kolay. Bin 178 sayfalık raporun taşınması da okunması da zor. Ama Meclis Başkanlığı öyle güzel bir hizmet yapmış ki 50-60 sayfalık bloknotları aldığınız, cebinize koyduğunuz zaman otobüste, metroda, evinizde hatta Meclis çalışmalarını izlerken açıp okumanız mümkün. Böyle bir çalışma yaptığı için Meclis Başkanlığı'nı kutluyorum. Önemli bir çalışmadır, yolsuzluklar konusunda herkesin bilgilenmesi açısından yapılan bu çalışmayı biz de halka mal etmek için bu bloknotlardan epey edindik, halkımıza dağıtıyoruz, sizlere de gönderebiliriz. Bütün yolsuzluk belgeleri burada teker teker yazılmış. TBMM Başkanlığı raporun atıl olacağını düşünerek, bunu daha nasıl verimli hale getirilir diye düşününce böyle parlak bir fikir ortaya çıkmış, Bu fikri veren, bunu basan, uygulayan ve dağıtan bürokratlara ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Ön yüzüne notlarınızı alabilir, arka yüzünden de okuyabilirsiniz. Meclis Başkanlığı'nı yaptığı bu güzel çalışmadan dolayıkutluyorum."

HDP'Lİ KAPLAN: TEK KELİME İLE REZALET

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, duruma şaşırmadıklarını,milletvekili olarak dinleme kayıtlarına ulaşamadıklarını söyledi.

Kaplan, "Meclis Başkanlığı'nın dinleme kayıtlarını, tapeleri kendi matbaasında bastırıp dağıtması tek kelimeyle rezalettir. Bunun ötesinde skandaldır. Komisyon, yayın yasağı koymuştu. Sonra TBMM Başkanlığı uygulamanın normal olduğunu, aleniyet kazanmış olanı bastırdıklarını söylüyor. Oysa Komisyon tapelere yok etme kararı almıştı. Bu normal bir matbaa bastırsaydı, polis basmış hepsini içeriye almıştı" görüşünü kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...