Gizli örgüte haraç gibi bağış

Edirne'de yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında örgütün bazı cezaevi ve adliye çalışanlarından finans desteği sağladığı ortaya çıkarıldı. FETÖ'nün, bankaların memurlara verdiği promosyon paralarının da örgüte aktarılmasını sağladığı tespit edildi.

NTV Haber 29.07.2016 - 20:46

Gizli örgüte haraç gibi bağış

Edirne'de FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada, örgütün para toplama yöntemleri ve finans kaynakları ortaya çıkarıldı. Cumhuriyet başsavcılığının iddianamesine göre bazı cezaevi ve adliye çalışanları örgüte bağışta bulunuyordu.

Soruşturma kapsamında, bir cezaevi görevlisinin cep telefonundaki hafıza kartında 35 kişilik bağışçı listesi bulundu. Çizelge şeklinde olan listede yapılan bağışların hangi adla alındığı, kimin ne kadar bağış yaptığı yazıyordu. "Kirli para", "ilk maaş" ve "bulma" adları verilen listeler oluşturuluyordu. Buna göre, örgüt yardımıyla işe girenler ilk maaşlarını FETÖ/PDY'ye "himmet" adı altında bağışlıyordu.

Ayrıca, örgüt üyelerine bankaların memurlara verdiği maaş promosyonunun haram olduğu ancak bu para örgüte bağışlanırsa helal niteliği kazanacağı söyleniyordu. Maaş promosyonu "kirli para" adı altında örgüte bağışlanıyordu.

Çizelgedeki "bulma" bölümüne ise, örgüte destek olacak kişileri bulanlara ödenen paranın miktarı yazıyordu. Bu rakam örgüte kazandırılan yeni üyenin sağlayacağı katkıya göre değişiyordu. 200 ile bin 200 lira arasında değişen rakamlarda ödeme yapılıyordu.

Adliye ve cezaevlerindeki yapılanma görevli kişilerin, örgütte "abilik" ve "sohbet hocalıkları" yaparak himmet topladıkları öne sürüldü. Örgütün yaptıklarını eleştiren kişiler ise işten çıkarılmakla tehdit edildi.

Soruşturma kapsamında bir SGK çalışanı ile 8 adliye ve cezaevi görevlisi tutuklandı.

Sayfa Yükleniyor...