Gizli tanık: Çiçek'in hedefi savcıydı

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasında ifade veren gizli tanık ''Munzur'', Albay Çiçek hakkındaki iddialarını mahkemede de anlattı.

Anadolu Ajansı 01.08.2011 - 15:01

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık ''Munzur''un, mahkeme salonunun arka tarafından bulunan özel gizli tanık odasında hazır olduğunu ve ifadesine başvuracaklarını söyledi.        

Kimliği ortaya çıkmasın diye sesi ve görüntüsü bozularak mahkeme salonuna aktarılan gizli tanık ''Munzur'', 4 yıl önce Erzincan'da bir kafe işlettiğini, kafesine gelip giden İl Jandarma Alay Komutanlığında görevli Şenol Başçavuş ile tanıştıklarını, zamanla samimi olduklarını anlattı.        

''Sanık Kurmay Albay Dursun Çiçek ile birlikte 8 kişi Erzincan'a sivil bir helikopterle askeri havaalanına geldiler. Misafirleri karşılayarak kalacağı Konak Mazlum Otel'e kadar götürdük'' diyen gizli tanık ''Munzur'', Şenol Başçavuş'un kendisine 2 bin TL vererek misafirler için akşam bir eğlence düzenlemesini istediğini ifade etti.        

''Munzur'', akşam düzenlediği eğlenceye Dursun Çiçek ve ismini hatırlamadığı bazı komutanların katıldığını, o akşam Dursun Çiçek'in kendisini azarlayarak, ''Sana verilen görevi neden yapmıyorsun?'' dediğini ileri sürdü.        

Cumhuriyet savcılığında verdiği ifadesi okunan ve bu ifadesini kabul ettiğini belirten ''Munzur'', Şenol Başçavuş'un İliç Cumhuriyet Savcısı aleyhine komplo yürüttüğünü öne sürdü. Çiçek'in konuk olduğu eğlenceye davet edilen İliç Savcısı Bayram Bozkurt'un, masasına gönderilecek kadınlarla görüntülerinin çekilmesi için Şenol Başçavuş tarafından kendisine gizli bir kalem kamera verildiğini söyleyen ''Munzur'', Başçavuş'un Savcı Bozkurt için mühimmat ve tarihi eser suçlaması yapmayı da planladığını iddia etti.        

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, yapılan toplantının tarihini ya da mevsimini hatırlayıp hatırlamadığını sorması üzerine ''Munzur'', ''Ne yazdı ne kıştı. Ortasıydı. Toplantı kafede yapıldı. Tarihi tam hatırlamıyorum'' dedi.        

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, ''İlhan Cihaner'i tanıyor musunuz?'' sorusuna ''Munzur'', ''Hayır tanımıyorum sadece işlettiğim kafeye bir keresinde gelmişti'' yanıtını verdi.

Duruşmaya verilen aranın ardından ifadesinin alınmasına devam edilen gizli tanık ''Munzur'', kamera ile salondaki sanıklar yakınlaştırılarak sorulduğunda, Dursun Çiçek'i teşhis ettiğini ifade etti.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in cemaate ilişkin sorusuna Munzur, cemaate yapılacak operasyonda kullanılmak üzere Erzincan'da öğrenciler için 3 ev tutulduğunu, birini kendisinin tuttuğunu anlatarak, ''Cemaate operasyon yaptırmaya çalıştılar. İfademi değiştirmem için bana 80 bin lira para getirdiler'' yanıtını verdi. Gizli tanık Munzur, Savcı Pekgüzel'in ''Paraları gördünüz mü?'' sorusu üzerine görmediğini söyledi.

Pekgüzel'in ''Savcı Osman Şanal'dan şikayetçi oldunuz mu?'' sorusu üzerine gizli tanık Munzur, şikayetçi olmadığını belirterek, ''Ağabeyim ve Ömer diye arkadaşım tepeye gitmiştik. Bizim cep telefonlarımızdan mı tespit ettiler bilmiyorum. Jandarma beni gözaltına aldı. Beni davadan vazgeçirmeye çalıştılar. Osman Şanal'ın benden zorla ifade aldığını söylememi istediler'' diye konuştu.

Sanık Dursun Çiçek'in avukatı Celal Ülgen'in, ''Size nasıl bir ifade vereceğiniz yönünde telkinde bulunuldu mu? Herhangi bir görevlinin teması oldu mu?'' sorusuna Munzur, tanıklığı konusunda kimseden telkin almadığını ve herhangi bir görevlinin kendisi ile temasa geçmediğini söyledi.

''İfadenizde, Dursun Çiçek'in sizi fırçaladığını söylediniz. Kendisini tanıyor musunuz?'' sorusuna Munzur'un tanımadığı şeklinde cevap vermesi üzerine avukat Ülgen, ''Bir kişi tanımadığı başka bir kişiyi nasıl fırçalar?'' diye tekrar sordu. Bunun üzerine Munzur, ''Şenol Komutanı fırçalayan beni fırçalamaz mı?'' dedi.

Gizli tanık Munzur, avukat Ülgen'in, ''Cemaat evlerini tespit etme görevi vermişler size. İliç Savcısını kadınlarla birlikte görüntülemek gibi böyle görevleri neden size veriyorlar?'' sorusuna, ''Benim kafeme herkes gelir giderdi. Herkes beni tanırdı'' yanıtını verdi.

İREM ÇİÇEK'İN TALEBİ REDDEDİLDİ
Sanık Dursun Çiçek'in kızı ve avukatı olan İrem Çiçek, gizli tanık odasına girerek tanık Munzur ifade verirken yanında bulunmayı talep etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanığın kimliğinin ifşa edilebileceği ihtimali olduğu ve bunun da kanunla korunduğunu ifade ederek, talebin reddine karar verdiklerini açıkladı.

Avukat İrem Çiçek, gizli tanık Munzur'un, gazeteciler Yılmaz Özdil, Uğur Dündar ve bazı milletvekilleriyle defalarca görüşme talebinde bulunduğunu anımsattı. Kendi ifadesinde de tanık Munzur'un kimliğini açıkladığını öne süren avukat İrem Çiçek, bu nedenle de Munzur'un gizli tanık olarak kabul edilemeyeceğini iddia etti.

Avukat Çiçek'in, söz konusu isimlerle görüşme isteği ile ilgili detayları sorması üzerine Munzur da kendisinin kayıtsız bir otele yerleştirildiğini, daha sonra bir fırsatını bularak kaçtığını ve Yargıtay'dan yardım istediğini, ama kimseden yardım alamadığını belirtti.

Sanık Dursun Çiçek'in, ''Neden gizli tanık olmaya karar verdiniz?'' sorusuna da tanık Munzur, ''Gazetelerde çıkan haberler üzerine gittim ifade verdim'' dedi.

Sanık Çiçek'in, ''Neden beni Erzincan işine kattınız?'' sorusuna gizli tanık Munzur, ''Siz Erzincan'a geldiniz. Benim kafeme de geldiniz oturdunuz'' yanıtını verdi. Gizli tanık Munzur, sanık Dursun Çiçek'in ''Gizli tanık Efe'nin ifadelerinden haberin var mı? Tanıyor musun?'' sorusunu da gizli tanık Efe'yi tanıdığını, ifadelerinden ise haberinin olmadığı şeklinde yanıtladı.

''HIRSIZLIĞA BAŞLADIM''
Avukat Çiçek'in tekrar söz alarak, herhangi bir soruşturma ya da yargılama geçirip geçirmediğini sorması üzerine gizli tanık Munzur, herhangi bir yargılama ya da soruşturma geçirmediğini söyleyerek, ''Beş yıldır evimden, işimden ayrıyım. Psikolojimi bozdular. İki yıldır kaçmaktan cebimdeki tüm parayı bitirdim. Sizin sayenizde hırsızlığa başladım'' diye konuştu.

Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun, ''Şenol Bozkurt, AKP, Fethullah Gülen, Alevi ve 'Ergenekon' soruşturması ile ilgili sana bir şeyler söyledi mi? sorusuna da gizli tanık Munzur, ''Hayır, hiç bahsetmedi. Zaten ben onların neye hizmet ettiklerini o zaman bilmiyordum'' yanıtını verdi.

Tanık ''Munzur'', korunmasının devamını isteyerek, yerinin değiştirilmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, araya girerek duruşmayı yarına erteledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...