Gladio savcısı: Tutukluluk süreniz uzun

Tanıtım toplantılarına katılmak üzere Türkiye'de bulunan Gladio savcısı Casson, NTV'nin canlı yayın konuğu oldu. Türkiye'deki tutukluluk sürelerinin uzun olduğunu söyleyen Casson, "Suçla mücadelede denge sağlanmalıdır" dedi.

13.03.2012 - 22:26

Gladio savcısı: Tutukluluk süreniz uzun

Gladio olarak bilinen İtalya'daki derin devlet yapılanmasını bitiren savcı Felice Casson, Türkiye'deki uzun tutukluluk süreleriyle ilgili, "Suçla mücadelede halkın güvenliği temeldir ancak; insan hakları da himaye edilmelidir" dedi.

Terörizm ve Gladio konularında tanıtım toplantıları yapmak üzre Türkiye'de bulunan Casson, canlı yayında NTV Anahaber'e konuk oldu.

Gladio ile Ergenekon arasındaki benzerlikleri anlatan Casson, bu tür yapılanmaların demokratik kurumlar için büyük tehlike arz ettiğini dile getirdi.

Yargı erkinin mutlaka bu yapılanmaların üzerine gitmesi gerektiğinin altını çizen Casson, suçla mücadeledeki 'denge' unsurunun önemine dikkat çekti.

MEDYANIN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ
Bu tür davalarla ilgilenen hakim ve savcıların mutlaka bağımsız olması gerektiğini ifade eden Casson, bu süreçte medyanın rolünün 'çok önemli' olduğunu dile getirdi. Casson, "Vatandaşın kapalı kapılar ardında neler olduğunu bilmesi gerekir" diye konuştu.

'BEN DE GENERAL TUTUKLADIM'
İtalyan savcı gündeme damga vuran MİT mensuplarının ifadeye çağrılması olayını da değerlendirdi. 'İtalya'da da böyle bir şeyin olması mümkündür' diyen Casson, soruşturma kapsamında gizli servisin generallerini tutuklattığını aktardı.

Casson, "Yargı herkes içindir. Yargı gücünün bu bağlamda araştırma yapmasına kesinlikle izin verilmelidir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...